Select Page


10 lat od premiery napędu MAN HydroDrive – historia sukcesu wyjątkowej trakcji


Driving in difficult terrain and exploring the possibilities of MAN HydroDrive® in practice with an MAN TGS 35.480 – the one-day "Offroad" training course from MAN ProfiDrive opens up a whole range of possibilities for training.  
DE:
Fahren in schwerem Gelaende und praktisches Erfahren der Moeglichkeiten von MAN HydroDrive® mit einem MAN TGS 35.480 – die eintaegige OffRoad-Schulung von MAN ProfiDrive bietet viele Trainingsmoeglichkeiten.
UK:
Driving in difficult terrain and exploring the possibilities of MAN HydroDrive® in practice with an MAN TGS 35.480 – the one-day "Offroad" training course from MAN ProfiDrive opens up a whole range of possibilities for training.
 

W roku 2005 firmie MAN udało się spełnić marzenie klientów, aby „za naciśnięciem guzika“ uzyskać większą trakcję na oś przednią. Napęd MAN HydroDrive wypełnił istniejącą na rynku lukę w przypadku klientów, którzy głównie podróżują w warunkach szosowych, lecz w niektórych sytuacjach potrzebują również większej trakcji na oś przednią, a jednocześnie nie są zainteresowani kupnem ciężarówki z napędem na wszystkie koła. W dziedzinie napędu na wszystkie koła firma MAN niemal przez całe dziesięciolecie była bezkonkurencyjna, dzięki czemu dzisiaj może czerpać ze swoich bogatych doświadczeń w tym zakresie.

 

Największa oferta pojazdów na rynku

Od czasu wprowadzenia na rynek napędu MAN HydroDrive jego efektywność i zalety w zakresie bezpieczeństwa przekonały ponad 11 000 klientów. MAN oferuje największą na rynku paletę pojazdów z napędem HydroDrive, dostępną w sześciu konfiguracjach osi i w dwóch wysokościach konstrukcyjnych, w wersjach dwu- do czteroosiowych, typach TGS i TGX. Z tego napędu korzysta najwięcej klientów w Austrii i Szwajcarii oraz w Niemczech i w Skandynawii.

 

Układ osi

  • 4 x 4H
  • 6 x 4H-2
  • 6 x 6H
  • 6 x 4H-4
  • 8 x 4H-6
  • 8 x 6H

 

This MAN TGS 26.480 tractor for tipping semitrailers with MAN HydroDrive® is being exhibited as a Euro 6 version. DE: In der Euro 6-Ausfuehrung praesentiert sich diese MAN TGS 26.480-Kippsattelzugmaschine mit MAN HydroDrive®–Antrieb. UK: This MAN TGS 26.480 tractor for tipping semitrailers with MAN HydroDrive® is being exhibited as a Euro 6 version.

 

Napęd ten najczęściej stosowany jest w pojazdach straży pożarnej, śmieciarkach, pojazdach pracujących na budowie i pojazdach-cysternach, które nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych i w górzystym terenie muszą bezpiecznie dotrzeć do celu, a także w pojazdach pracujących na nieutwardzonych drogach leśnych przy transporcie drewna.

Na rozmoczonych od deszczu drogach w wielu przypadkach napęd tylny okazuje się niewystarczający, zwłaszcza gdy pojazd nie jest załadowany i tylna oś nie jest w stanie osiągnąć pełnej trakcji. Dotyczy to na przykład wjazdu lub wyjazdu na nieutwardzonym terenie placu budowy, po którym poruszają się pojazdy przywożące materiały budowlane, wywrotki lub pojazdy-betoniarki. Pojazd z napędem HydroDrive, który w takich sytuacjach nie ugrzęźnie w żwirowni, stanowi gwarancję terminowości dostaw.

Na śliskim podłożu kierowanie pojazdem z pełnym ładunkiem, który nie ma napędu na przednią oś, jest utrudnione. Potrzebny byłby zatem klasyczny załączany napęd na wszystkie koła. Ale czy rzeczywiście wszystkie pojazdy muszą być wyposażone w taki system, nawet jeżeli zdecydowaną większość kilometrów pokonują na szosach? Firma MAN udziela na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi – napęd HydroDrive. Napęd ten zapewnia większą trakcję i lepsze bezpieczeństwo, nie wymagając jednocześnie montażu skrzyni rozdzielczej, mechanizmu różnicowego i przedniego wału napędowego. W ten sposób ograniczone zostaje zużycie paliwa i emisja CO2.

 

 

MAN offers the largest range of HydroDrive vehicles in the market with six wheel configurations and two bodywork heights from the two-axle vehicle to the four-axle vehicle in the TGS and TGX series. DE: MAN bietet die größte HydroDrive-Fahrzeugbandbreite am Markt mit sechs Radformeln und zwei Bauhöhen vom Zweiachser bis zum Vierachser in den Baureihen TGS und TGX an. UK: MAN offers the largest range of HydroDrive vehicles in the market with six wheel configurations and two bodywork heights from the two-axle vehicle to the four-axle vehicle in the TGS and TGX series.

 

 

Masa ciężarówki z napędem HydroDrive jest o ponad 400 kg mniejsza niż masa analogicznego pojazdu ciężarowego wyposażonego w klasyczny napęd na wszystkie koła. Pojazdy z napędem HydroDrive mają w związku z tym większą ładowność, a więc zapewniają także szerszy zakres eksploatacji w porównaniu z tradycyjnymi pojazdami szosowymi. Dzięki temu niektóre przedsiębiorstwa nie muszą kupować dodatkowo pojazdu z napędem na wszystkie koła.

 

Niewielka wysokość i doskonały promień skrętu

MAN HydroDrive jest jedynym systemem napędu na wszystkie koła, który może napędzać oś przednią także w pojazdach o normalnej i średniej wysokości konstrukcyjnej. Zaleta tego rozwiązania polega między innymi na możliwości wyposażenia w napęd na wszystkie koła także pojazdów z zabudową kontenerową, których wysokość musi umożliwiać obsłudze pozycję stojącą, czyli na przykład pojazdów z wymiennymi kontenerami stosowanych w straży pożarnej i ratownictwie. Zgodnie z ustawowymi ograniczeniami wysokości, takie wysoko montowane kontenery mogą być bowiem przewożone tylko na pojazdach o normalnej wysokości konstrukcyjnej. Normalna wysokość konstrukcyjna oznacza też wygodę przy wsiadaniu oraz nisko położony punkt ciężkości pojazdu, a więc optymalną stabilność podczas jazdy.

Kolejną zaletą pojazdu wyposażonego w napęd HydroDrive jest mniejszy promień skrętu w porównaniu z analogicznym pojazdem z mechanicznym napędem na oś przednią. Stanowi to duży plus między innymi w przypadku pojazdów straży pożarnej, które dzięki temu mogą sprawnie zawracać.

 

Mistrzowskie pokonywanie wysokości

Napęd osi przedniej przy wykorzystaniu systemu MAN HydroDrive realizowany jest przez hydrostatyczne silniki znajdujące się w każdym z kół, zasilane pompą hydrauliczną o ciśnieniu do 420 bar. Napęd na oś przednią można włączać za pomocą przełącznika obrotowego również podczas jazdy oraz pod obciążeniem.

Dodatkowa trakcja dostępna jest także podczas jazdy wstecz i na luzie. Zwiększa to moc hamowania systemów zwalniacza, w szczególności systemu MAN PriTarder. Poza tym pojazd jest lepiej sterowny na śliskim podłożu, co zwiększa bezpieczeństwo jazdy.

System HydroDrive ma także dwie zasadnicze zalety z punktu widzenia producentów zabudów. Przy montażu zabudowy wywrotki na podwoziu z napędem HydroDrive nie wystają poza górną krawędź ramy żadne elementy konstrukcyjne i dostępna jest duża paleta napędów dodatkowych.

 

Źródło

 

Katagoria: co nowego u przewożników
Słowa kluczowe: , ,
Opublikowano 3 lata temu.