Select Page


12 porad Goodyeara na wakacyjny sezon podróży samochodowych


3. Podczas jazdy zawsze zwracaj uwagę na innych użytkowników drogi i utrzymuj bezpieczną odległość
 

Każdego roku rzesze turystów w całej Europie wyruszają w długie podróże, by dotrzeć do swoich ulubionych wakacyjnych miejsc. W ubiegłym roku 42% zagranicznych wojaży Europejczyków odbyło się drogą lądową, z czego 65% samochodem lub pojazdem silnikowym*. Taka forma wyjazdów stanowi duże wyzwanie i wiąże się m.in. z obciążeniem pojazdu, podróżą z rodziną wymagającą uwagi oraz ekstremalnie wysokimi temperaturami. Bezpieczeństwo na drodze jest tutaj sprawą kluczową, dlatego Goodyear radzi jak poczuć się pewnie i bez problemu dotrzeć do celu, wybierając się autem na wakacje.

 

Badania pokazują, że 32% awarii i problemów technicznych ma miejsce podczas podróży do miejsc wakacyjnego wypoczynku**. Wielu z nich można jednak uniknąć, dzięki dobremu przygotowaniu i planowaniu przed wyjazdem. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby wakacje stały się prawdziwą przyjemnością, a nie letnim koszmarem.

 

Zanim wyruszysz w podróż

 

1. Pakując bagaże do samochodu, przyczepy czy wozu kempingowego przestrzegaj podstawowych zasad. Nie przeciążaj pojazdu, ponieważ nadmierne obciążenie może negatywnie wpłynąć na jego zachowanie. Unikaj umieszczania bagaży powyżej górnej krawędzi tylnych siedzeń, ponieważ nie tylko poważnie ogranicza to widoczność, ale także zwiększa prawdopodobieństwo, że podczas awaryjnego hamowania przedmioty polecą do przodu. Jadąc autem typu kombi, załóż siatkę między bagażnikiem a częścią pasażerską, aby w razie awaryjnego hamowania ochronić się przed poruszającymi się rzeczami. Jeżeli bagażnik jest pełen, załóż bagażnik dachowy lub użyj przyczepy. Nie układaj rzeczy między pasażerami w pojeździe.

 

1. Pakując bagaże do samochodu, przyczepy czy wozu kemipngowego przestrzegaj podstawowych zasad

2. Ciągnąc przyczepę kempingową lub bagażową, upewnij się, że wszystko zostało zabezpieczone. Dwa razy sprawdź oświetlenie, opony, mocowanie i zabezpieczenia, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego.

 

2. Ciągnąc przyczepę kempingową lub bagażową, upewnij się, że wszystko zostało zabezpieczone

 

3. Podczas jazdy zawsze zwracaj uwagę na innych użytkowników drogi i utrzymuj bezpieczną odległość. Obserwuj otoczenie, a zwłaszcza jadących za tobą, aby widzieć kiedy zaczną cię wyprzedzać.

4. Pakując się na letnią podróż, pamiętaj: rzeczy włożone na końcu wyjmiesz jako pierwsze. Zapewnij sobie wygodny dostęp do przedmiotów, których możesz potrzebować podczas podróży. Pamiętaj o zabraniu wystarczającej ilości żywności, napojów, pieluch, lekarstw i rozrywek dla dzieci, a także innych rzeczy niezbędnych w trakcie trwania podróży.

 

4. Pakując się na letnią podróż, pamiętaj rzeczy włożone na końcu wyjmiesz jako pierwsze

 

5. Przygotuj się na to, że możesz przebić oponę. Jeżeli nie posiadasz opon Goodyear RunOnFlat, sprawdź jakie rozwiązanie jest najlepsze dla twojego samochodu – opona zapasowa czy zestaw naprawczy – i miej zawsze pod ręką numer pomocy drogowej. Opróżnianie całego bagażnika przy ruchliwej drodze, aby dostać się do koła zapasowego jest niebezpieczne. Lepiej zapobiegać, niż potem żałować!

 

5. Przygotuj się na to, że możesz przebić oponę. W razie czego wezwij pomoc drogową

 

6. Ogólne zasady ruchu drogowego są bardzo podobne w całej Europie, niemniej istnieją pewne różnice, o których powinieneś pamiętać. W różnych krajach obowiązują różnorodne ograniczenia prędkości, a w niektórych szczególne, niepisane zasady. Na przykład we Francji, Niemczech i Szwajcarii nie wolno używać antyradarów, w wielu krajach Europy obowiązkowa jest jazda na światłach w dzień, a we Włoszech zabroniona jest jazda na oponach zimowych latem. Ściągnij Aplikację Bezpieczeństwa Drogowego Goodyear, aby dowiedzieć się więcej o przepisach obowiązujących w poszczególnych państwach: www.goodyear.eu/home_en/qr/road_safety_app.jsp.

7. Dobrze wypocznij przed wyruszeniem w drogę! W Polsce zmęczenie kierowcy to jedna z trzech podstawowych przyczyn wypadków na głównych drogach***. Dlatego szanuj swój biorytm i wyjedź w godzinach, w których twój organizm jest przyzwyczajony do aktywności. Jeśli to możliwe, rozpocznij podróż zanim zaczną się godziny szczytu! To pomoże uniknąć korków i jazdy w pełnym słońcu.

 

7. Dobrze wypocznij przed wyruszeniem w drogę!

 

Na drodze

 

8. Bezpieczeństwo przede wszystkim! Jadąc na wakacje dostosuj swój styl jazdy do obciążenia pojazdu, pamiętaj że zapakowany samochód ma gorszą sterowność i dłuższą drogę hamowania. Ponadto podróż z całą rodziną i dużym bagażem to więcej czynników rozpraszających uwagę i mniejsza widoczność.

9. Unikaj przegrzania wnętrza pojazdu. Badania wykazują, że wysokie temperatury mają taki sam wpływ na zachowanie kierowcy jak 0,5 promila alkoholu we krwi****. Jeżeli nie masz osłon przeciwsłonecznych na szyby samochodu, rozważ ich kupno tego lata. Ponadto planuj jazdę na chłodniejsze godziny dnia.

 

9. Unikaj przegrzania wnętrza pojazdu

 

10. Podróżując z rodzina, nie odwracaj uwagi od drogi, szczególnie gdy na tylnym siedzeniu jadą dzieci. Przy prędkości 100 km/h samochód pokonuje około 30 metrów na sekundę, odwrócenie się do dzieci na trzy sekundy może mieć bardzo poważne konsekwencje.

 

10. Podróżując z rodziną, nie odwracaj uwagi od drogi

 

11. Zwierzęta domowe nie powinny się swobodnie poruszać po kabinie pojazdu! W razie nieoczekiwanego manewru lub podczas awaryjnego hamowania krzywda może stać się nie tylko zwierzęciu, ale także pozostałym pasażerom. Zabezpiecz je odpowiednią uprzężą lub umieść w przewiewnej klatce.

 

11. Zwierzęta domowe nie powinny się swobodnie poruszać po kabinie pojazdu

 

12. Przyczyną jednego na sześć wypadków w okresie letnim są nieprawidłowo napompowane opony*****. Duża ilość przedmiotów, ciągnięcie przyczepy kempingowej lub bagażowej to dodatkowe obciążenie dla opon. Jeżeli do tego pojazd przewozi komplet pasażerów należy zwiększyć ciśnienie powietrza w oponach. Ciśnienie należy sprawdzać przed wyruszeniem w podróż, gdy opony są zimne, to ważne dla prawidłowego pomiaru – letni upał może bowiem zwiększyć ciśnienie powietrza w oponach. Ogumienie należy pompować do poziomu uwzględniającego ciężar załadowanego auta.

 

12. Przyczyną jednego na sześć wypadków w okresie letnim są nieprawidłowo napompowane opony

 

 

„Lato to czas dalekich podróży, wzmożonego ruchu na drogach i ekstremalnych upałów. Goodyear dba o bezpieczeństwo ruchu drogowego, więc dostarcza konsumentom wskazówki i porady, dzięki którym wakacyjna podróż może być i przyjemna, i bezpieczna” – powiedział Olivier Rousseau, Wiceprezes ds. opon osobowych Goodyear w Europie, na Bliskim Wschodzie i Afryce.

 

Przy zachowaniu ostrożności, rozwagi oraz przy dobrym przygotowaniu, podróż samochodem w Europie może być przyjemnym doświadczeniem i doskonałym sposobem na dotarcie do ulubionych miejsc letniego wypoczynku.

 

* http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Tourism_statistics
** www.vab.be
***„Wakacje 2015! Nie zapominajmy o zasadach bezpieczeństwa!” – Komenda Główna Policji, www.policja.pl/pol/aktualnosci/100209,Wakacje-2015-Nie-zapominajmy-o-zasadach-bezpieczenstwa.html
**** www.vab.be
***** www.vab.be

 

Źródło

 

Katagoria: co nowego u przewożników
Słowa kluczowe: , ,
Opublikowano 4 lata temu.