Select Page


A4_Stalexport rozwija bezgotówkowy system płatności


Mietek4
 

Stalexport Autostrada Małopolska S.A. (SAM S.A.) zwiększa liczbę kart flotowych i paliwowych, którymi można dokonywać płatności za przejazd A4 Katowice-Kraków. Od 11 maja 2015 kierowcy podróżujący koncesyjnym odcinkiem A4 i przejeżdżający przez Place Poboru Opłat w Mysłowicach i Balicach będą mogli dokonywać płatności przy użyciu kart paliwowych marki UTA. To kolejny operator, obok PKN Orlen oraz Routex, którego kartami będzie można posługiwać się na bramkach autostradowych oraz stacjach paliw.

 

Karty UTA są akceptowane w Polsce na stacjach wszystkich koncernów paliwowych: Shell, Statoil, BP, Lukoil, Lotos, Moya, Optima, Orlen, Bliska oraz Arge. Kartami UTA można również regulować należności związane z użytkowaniem urządzenia viaBox, jak również uiszczać opłaty na bramkach autostrad, na których opłaty pobierane są w systemie viaToll, m.in. na A4 Gliwice – Wrocław.

Od początku lutego br. na Placach Poboru Opłat (w Mysłowicach i Balicach) respektowane są karty flotowe i paliwowe marek Orlen (Flota oraz Open Drive), jak również Routex. Kartami Orlen można też zapłacić za zakup paliw i usług na stacjach benzynowych tej marki (stacje Orlen zlokalizowane są na terenie Miejsc Obsługi Podróżnych przy koncesyjnym odcinku A4) oraz stacjach Bliska, z kolei kartami Routex można dokonać płatności na stacjach: Aral, BP, Omv, Eni oraz Statoil.

– Karty flotowe i paliwowe cieszą się na koncesyjnym odcinku A4 coraz większą popularnością. W ciągu ponad trzech miesięcy od czasu uruchomienia płatności przy ich wykorzystaniu zaobserwowaliśmy ok. 150-procentowy wzrost takich transakcji. Rozszerzenie zakresu akceptowanych kart paliwowych i flotowych o następnego operatora, może zachęcić kolejnych kierowców do korzystania z tej formy płatności. Szczególnie, że jest to wygodniejsza od tradycyjnej, metoda rozliczania się za przejazd autostradą – mówi Rafał Czechowski, rzecznik prasowy Stalexport Autostrada Małopolska S.A.

Możliwość dokonywania płatności kartami flotowymi i paliwowymi to efekt przeprowadzonej wymiany urządzeń poboru opłat, stanowiącej część kompleksowego programu zwiększenia przepustowości Placów Poboru Opłat realizowanego przez SAM S.A. Kolejnym udogodnieniem dla kierowców, będącym rezultatem finalizowanej inwestycji będzie udostępnienie elektronicznej, bezgotówkowej formy płatności przy użyciu zbliżeniowej KartA4. Karta ta zastąpi dotychczas funkcjonujące abonamenty i będzie dedykowana w szczególności kierowcom regularnie podróżującym koncesyjnym odcinkiem A4.

 

Stalexport Autostrada Małopolska S.A. zarządza 60-kilometrowym odcinkiem autostrady A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem. Jest to pierwsza pełnowartościowa tego typu droga w Polsce, wybudowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, jako inwestycja typu brownfield – na bazie drogi powstałej w latach 70. i 80. Stalexport Autostrada Małopolska S.A. uzyskał koncesję na jej przystosowanie do wymogów autostrady płatnej oraz eksploatację w 1997 roku. Wymagało to licznych inwestycji. Wszystkie projekty inwestycyjne, a także bieżące utrzymanie pasa drogowego finansowane są z przychodów z tytułu poboru opłat za przejazd odcinkiem koncesyjnym oraz kredytów pozyskanych z międzynarodowego konsorcjum bankowego. Projekt realizowany przez Stalexport Autostrada Małopolska S.A., w odróżnieniu od innych koncesji na zarządzanie autostradami płatnymi, nie obciąża Skarbu Państwa żadnymi zobowiązaniami. Spółka nie korzysta z żadnych dotacji, czy też gwarancji Skarbu Państwa.

 

Źródło

 

Katagoria: co nowego u przewożników
Słowa kluczowe: , , , , , , , ,
Opublikowano 4 lata temu.