Select Page


Badanie Goodyeara – Gdzie czujemy się najlepiej?


My Feel Good Place_fot_Mario-Andreya (2)
 

Wielu ludzi poszukuje swojego miejsca na ziemi, w którym będą naprawdę szczęśliwi i spełnieni. Okazuje się jednak, że czasami nie trzeba szukać daleko, a to wyjątkowe miejsce jest na wyciagnięcie ręki, co pokazują zrealizowane na zlecenie Goodyeara badania w ramach kampanii My Feel Good Place. Jak wynika z przeprowadzonej ankiety dla wielu wyznacznikiem psychologicznego bezpieczeństwa i szczęścia w danym miejscu jest bliskość kochanych osób i znajoma okolica. Bardzo cenna jest zwłaszcza możliwość spędzania czasu z najbliższymi.

 

W ramach przeprowadzonej w trzej krajach sondy (Włoszech, Francji i Niemczech), ankietowanym zadano pytanie czym jest dla nich pojęcie My Feel Good Place. W odpowiedziach respondenci najczęściej wskazywali na dom, do którego wracają po ciężkim dniu (33%) lub miejsce, w którym przyjaciele i rodzina są blisko (29%). Dla mniej niż jednej trzeciej (23%) źródłem dobrego samopoczucia jest podróż w niezwykłe miejsce.

Co ciekawe, ankieta ujawniła interesujące różnice między krajami. Niemcy, niezależnie od wieku, wybierali dom, do którego wracają po ciężkim dniu, jako miejsce, w którym czują się dobrze. We Włoszech i Francji preferencje były mniej wyraźnie zarysowane. Młodsi ankietowani z Włoch (29%) i Francji (31%) woleli ucieczkę w niezwykłe miejsce, co wskazuje na śmiałość charakteru i chęć poznawania nowych ludzi. Warto tez zauważyć, że Włosi (36%) wykazywali największą tendencję do wskazywania miejsca, w którym przyjaciele i rodzina są blisko.

„Wyniki ankiety wykazują, że niezależnie od pochodzenia i kultury, możliwość kontaktu z przyjaciółmi i rodziną jest najważniejszym elementem, który sprawia, że w danym miejscu czujemy się dobrze. Miejsce jest w tym przypadku elementem wtórnym wobec faktu przebywania razem. Innymi słowy nieważne gdzie, ważne z kim. Najważniejsi są ludzie, z którymi dobrze się czujemy i w towarzystwie których możemy się zrelaksować” – powiedział dr Dimitrios Tsivrikos, psycholog konsumpcji i biznesu w University College of London.

Zdaniem doktora Tsivrikosa trudno jest też przecenić wpływ bezpiecznej przestrzeni czy środowiska, w którym dobrze się czujemy, na ludzką psychikę.

„Przebywając w przestrzeniach czy środowiskach, które uznajemy za psychologicznie bezpieczne, regenerujemy ciało i umysł, dystansując się od czynników stresu związanych z pracą czy życiem osobistym. Znalezienie miejsca, w którym dobrze się czujemy, może przynieść ważne psychologiczne korzyści i pozytywnie wpływać na nastrój, samopoczucie i ogólną sprawność” – dodał D. Tsivrikos.

Poglądy Niemców, Włochów i Francuzów podzielają też Polacy. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP w 2013 r.2 większość z nich czuje się szczęśliwa w najbliższym otoczeniu – rodziny i bliskich znajomych i, jak twierdzą socjolodzy, tendencja ta utrwala się. Przekłada się to również na podróże, bo jak wynika z raportu Polskiego Związku Organizatorów Turystyki, Polacy coraz częściej wyjeżdżają w gronie rodziny, zabierając ze sobą dzieci. O ile w 2012 roku dzieci (w tym niemowląt) było 11,6%, a w 2013 – 12,3%, o tyle w 2014 roku już 13,6%3. A gdzie najchętniej wybierają się Polacy? Jak się okazuje, w rankingach najpopularniejszych wśród Polaków od lat dominują te same kraje, co oznacza, że lubimy, to co znamy i gdzie czujemy się bezpieczni.

„Nie różnimy się zasadniczo od innych nacji ze środkowej czy północnej Europy i podobnie jak oni dążymy na południe ku słońcu, wodzie i temperaturze choćby nieco wyższej niż u nas. Oznacza to, że niezmiennie od lat najpopularniejszymi kierunkami naszych wyjazdów są Grecja, Turcja, Egipt i Hiszpania wybierane przez blisko 70% polskich turystów” – twierdzi Krzysztof Piątek, Prezes Zarządu Polskiego Związku Organizatorów Turystyki.

„Rezultaty ankiety odzwierciedlają esencję hasła Made to Feel Good – Goodyear zapewnia spokój ducha niezależnie od tego, dokąd się wybieramy z ludźmi, którzy są nam bliscy. Niezależnie od tego, czy chodzi o podróż psychologiczną, czy realną wyprawę, Goodyear zwraca uwagę na miejsca, w których kierowcy czują się dobrze i na podróże, które ich w te miejsca zabierają”
– powiedział Hans Vrijsen, dyrektor marketingu opon osobowych Goodyear Dunlop w regionie Europa, Bliski Wschód i Afryka.

Przeprowadzone badanie jest elementem kampanii My Feel Good Place, nawiązującej do hasła firmy Made to Feel Good. Kampania koncentruje się na miejscach, w których czujemy się dobrze i wspiera osoby, które tych miejsc szukają w towarzystwie swoich bliskich. W ten sposób Goodyear rozszerza swoją misję, która ma zapewniać już nie tylko wygodną jazdę, ale także inspirować do podróży zarówno w miejsca znajome, jak i zupełnie nowe.

Kampania połączona jest z konkursem, który polega na umieszczaniu fotografii ulubionych miejsc na Instagramie z hasztagiem #myfeelgoodplace. Zdjęcia można również przesyłać bezpośrednio na stronę internetową Goodyear  lub na Facebooka Goodyear. Wszystkie zdjęcia będzie można znaleźć na cyfrowej platformie My Feel Good Place. Nagrodą główną jest sponsorowany przez Goodyeara bilet lotniczy dookoła świata.

 

Źródło

 

Katagoria: co nowego u przewożników
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 4 lata temu.