Select Page


EBI wspiera zakup nowoczesnych tramwajów w Krakowie i na Śląsku


krakow-114256_1280
 

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) udzielił dwóch kredytów na łączną sumę ponad 320 mln PLN na zakup nowoczesnych i energooszczędnych tramwajów niskopodłogowych w Krakowie i miastach Aglomeracji Górnośląskiej. W ramach wsparcia dla Śląska, EBI sfinansuje również modernizację istniejącej floty i infrastruktury tramwajowej. Dzięki oferowanym przez EBI atrakcyjnym warunkom finansowania spółki miejskie skorzystają z niższych kosztów finansowania oraz długiego okresu spłaty kredytu. Kredyty EBI wraz z unijnymi funduszami strukturalnymi pozwoliły na zamknięcie planu finansowego i realizację tych inwestycji.

 

 

László Baranyay, wiceprezes EBI odpowiedzialny za operacje banku w Polsce, powiedział: „Promowanie konkurencyjnych i przyjaznych środowisku usług transportowych jest jednym z priorytetów działalności Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Jesteśmy w związku z tym szczególnie zadowoleni, że nasze kredyty współfinansują zakup nowoczesnych i energooszczędnych tramwajów dla Krakowa i Górnego Śląska, ponieważ dzięki tym inwestycjom poprawi się bezpieczeństwo oraz jakość usług transportu publicznego, a także zmniejszy się poziom emisji substancji szkodliwych dla środowiska naturalnego.”

MPK S.A. w Krakowie otrzymało od EBI kredyt w wysokości 92 mln PLN na zakup 36 tramwajów niskopodłogowych. Nowoczesne tramwaje będą miały ok. 43 metry długości, a każdy z nich pomieści ok. 300 pasażerów. Będą wyposażone w klimatyzację, nowoczesny system informacji pasażerskiej oraz automaty biletowe. W środku wagonu znajdą się miejsca na bagaż i rowery, zostaną także zamontowane porty USB i gniazdka elektryczne, które pozwolą na doładowanie baterii telefonów i innych elektronicznych urządzeń mobilnych.

Natomiast kredyt EBI w wysokości 231mln PLN został przeznaczony na poprawę infrastruktury tramwajowej na Górnym Śląsku, a konkretnie na zakup 42 tramwajów niskopodłogowych i modernizację 95 tramwajów, jeżdżących po torach śląskich miast już od wielu lat. Środki EBI sfinansują także przebudowę sieci trakcyjnej oraz modernizację torowisk o łącznej długości ok. 63 km. Nowe tramwaje, które będą jeździć na wyremontowanych torach będą nie tylko szybsze, ale również bezpieczniejsze i mniej hałaśliwe. W przypadku tej inwestycji kredytobiorcą jest Bank Pekao S.A., który dzięki kredytowi EBI zaoferował bardziej atrakcyjne warunki finansowania realizującej inwestycję spółce Tramwaje Śląskie. EBI finansuje bowiem inwestycje nie tylko bezpośrednio z podmiotami je realizującymi, ale także za pośrednictwem banków krajowych.

Nowe tramwaje dla Krakowa i Śląska będą wyprodukowane przez fabrykę PESA Bydgoszcz SA, która wyposaży je w zaawansowane technologicznie silniki oszczędzające energię, a także w specjalne platformy, które ułatwią wsiadanie i wysiadanie osobom o ograniczonej sprawności ruchowej. Ponadto dla Śląska tramwaje wyprodukuje również Modertrans Poznań Sp. z o.o.

 

Europejski Bank Inwestycyjny jest bankiem Unii Europejskiej, który udziela kredytów długoterminowych, a którego udziałowcami jest 28 państw członkowskich UE. EBI zapewnia długoterminowe wsparcie finansowe dla solidnych inwestycji, przyczyniając się w ten sposób do realizacji celów polityki unijnej — zwłaszcza w takich dziedzinach jak przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw, czy zwiększanie innowacyjności i spójności. W roku 2014 wysokość finansowania EBI dla Polski wyniosła 5,5 mld EUR.

 

Szczegóły dostępne tutaj

 

Źródło

 

Katagoria: co nowego u przewożników
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 4 lata temu.