Select Page


Finał VI Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników


vi-mistrzostwa-mechanikow-2017-mlody-mechanik-fot-7
 

Zwycięzcami VI edycji Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników zostali Łukasz Bogus z Kamieńca Ząbkowickiego (Mechanik Zawodowy) oraz Krzysztof Czekaj i Artur Raczkowski z Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie (Młody Mechanik). Finały Mistrzostw towarzyszyły targom Poznań Motor Show Truck 2017, a wśród konkurencji znalazły się m.in. diagnostyka napędu hybrydowego, pomiar układu geometrii oraz dobór środków smarnych do pojazdów ciężarowych. Mistrzostwa Mechaników pod patronatem producenta olejów Mobil Delvac 1 po sześciu latach są jednym z najbardziej prestiżowych konkursów w branży motoryzacyjnej.

Finał VI Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników był zarezerwowany wyłącznie dla najlepszych. „Największa konkurencja była tradycyjnie w kategorii Młody Mechanik. Do Poznania zaprosiliśmy 30 spośród około 500 zespołów uczniowskich, które w marcu rywalizowały w eliminacjach” – mówi Adrian Dekowski z Fundacji Cooperatio, Organizatora Mistrzostw. Finaliści podkreślali, że umiejętności zawsze przychodzą z praktyką. Dlatego najwięcej obaw wśród mechaników zawodowych budziła diagnostyka układu hybrydowego. Takie rozwiązanie można spotkać tylko w najnowszych modelach samochodów, które jeszcze rzadko odwiedzają warsztaty niezależne. „Wyzwaniem było przygotowanie konkurencji o dużym stopniu trudności, które jednocześnie dają możliwość szybkiego rozwiązania problemu serwisowego. Z roku na rok uczestnicy są coraz lepiej wykształceni i otwarci na nowości branżowe” – mówi Rafał Kosiński z Akademii Praktycznych Umiejętności, partnera merytorycznego Mistrzostw.

Wśród konkurencji finałowych znalazły się między innymi: diagnostyka braku mocy silnika (Febi), pomiar układu geometrii (Precyzja-Technik), prawidłowy montaż i wyważenie koła (Uni-trol – wyważarka, Oponeo.pl – felgi, opony), ułożenie narzędzi wg wzorca (NEO TOOLS), pomiar rezystancji elementu układu paliwowego silnika (Italcom), diagnostyka układu hybrydowego (Hyundai), pomiar paska z wykorzystaniem miernika oraz prawidłowy wybór nowej części (Gates). Najlepsi mechanicy omawiali również pracę układu SCR (Iveco) oraz dobierali oleje do czterech pojazdów ciężarowych (Mobil Delvac).

„Internetowe wyszukiwarki środków smarnych są dużym ułatwieniem. My postanowiliśmy sprawdzić, jak najlepsi mechanicy poradzą sobie z doborem olejów do pojazdów ciężarowych bez dostępu do sieci. Zadanie okazało się wymagające” – mówi Elżbieta Jaroszewska z ExxonMobil, producenta olejów Mobil Delvac. „Kilka lat temu związaliśmy się z Mistrzostwami, z naszej inicjatywy została powołana kategoria Młody Mechanik. W kolejnych latach chcemy nadal promować talenty w branży” – dodaje. W Poznaniu najlepszych mechaników wspierali również Grzegorz Duda oraz Adam Klimek, znani z programów TVN Turbo „101 Napraw” i „Samochód Marzeń: Kup i Zrób”.

Młody Mechanik – podium

1. Krzysztof Czekaj, Artur Raczkowski, Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie
2. Kamil Rakowski, Rafał Bobruk, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, Radzyń Podlaski
3. Kamil Olszak, Maciej Rozwałka, Zespół Szkół Samochodowych w Lublinie

„Najważniejszy jest entuzjazm, a reszta sama przyjdzie” – mówi Piotr Kasperczyk, nauczyciel i opiekun laureatów z Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie. „Najlepsi mechanicy z naszej szkoły to osoby, które już dzisiaj prowadzą własne warsztaty. Zdobyte w Poznaniu nagrody pomogą w rozwoju ich firm” – dodaje. Pełna klasyfikacja w kategorii Młody Mechanik na stronie www.mistrzostwamechanikow.pl

Mechanik Zawodowy – podium

1. Łukasz Bogus (83 pkt.)
2. Jacek Jakimów (76,5 pkt.)
3. Sebastian Śliwka (70 pkt.)

Łukasz Bogus, laureat w kategorii Mechanik Zawodowy, w warsztacie pracuje od około dziesięciu lat. Puchar VI Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników jest już kolejnym trofeum na jego koncie. Pełna klasyfikacja rundy finałowej w kategorii Mechanik Zawodowy na stronie www.mistrzostwamechanikow.pl

Eliminacje w kategorii Młody Mechanik od kilku lat odbywają się na stronie internetowej producenta olejów Mobil Delvac 1, inicjatora powołania kategorii Młody Mechanik, który razem z Akademią Praktycznych Umiejętności jest partnerem merytorycznym Mistrzostw. Organizatorami konkursu są Międzynarodowe Targi Poznańskie i Fundacja Cooperatio, zrzeszająca ekspertów, przedstawicieli organizacji branżowych i firm współpracujących na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym i promujących rozwój edukacji technicznej. Głównymi partnerami Mistrzostw są również Akademia Kierowcy – ODTJ, Hyundai, NEO Tools, a w tym roku po raz pierwszy w organizację Mistrzostw zaangażowała się firma ZF.


 

Katagoria: co nowego u przewożników
Słowa kluczowe: , , , , , , , , , ,
Opublikowano 3 lata temu.