Select Page


Gazprom: druga stacja LNG w Polsce


IMG_3445
 

W Warszawie przy ulicy Ostrobramskiej 38, Gazprom Germania buduje stacjonarną stację paliw LNG (skroplony gaz ziemny). Stacja jednocześnie przewiduje korzystanie z CNG (sprężony gaz ziemny) dzięki dodatkowemu modułowi LCNG, który umożlwia wytwarzanie sprężonego gazu ziemnego z regazyfikacji gazu skroplonego.Bedzie to pierwszy tego typu obiekt w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

GAZPROM Germania, we współpracy z polskim producentem autobusów Solbus i swoim partnerem dystrybucyjnym Lider Trading, na zlecenie Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie, oddało do użytku w styczniu 2015 r. 35 miejskich autobusów przegubowych napędzanych LNG. Do tankowania tych pojazdów służą obecnie dwie ruchome stacje LNG. Nowoczesną instalację i technologię stacji paliw gazowych zaprojektowała i dostarczyła amerykańska firma Chart Ferox, z filią w Czechach.

Po pomyślnym zakończeniu etapu planowania w lutym 2015r., uzyskano pozwolenie i rozpoczęto budowę w marcu tego roku. 25 kwietnia dostarczono na teren budowy sprzęt i wyposażenie. Dwa 30-tonowe ciągniki przegubowe oraz sześć innych ciężkich pojazdów transportowych zakontraktowano do przewozu niezbędnego do budowy stacji sprzętu i wyposażenia z Czech do Polski – dwóch zbiorników LNG o pojemności 60m3, każdy o wysokości 15 metrów, wymienników ciepła o masie 3t, a także różnych innych komponentów i wyposażenia niezbędnego dla prawidłowego przebiegu procesów technologicznych stacji tankowania.

 

Prawidłowe posadowienie tych elementów okazało się prawdziwym wyzwaniem dla pracowników. „Zbiorniki i parownice wymagały instalacji z dokładnością co do milimetra, aby spełnić obowiązujące wymagania w zakresie statyki i bezpiecznego, płynnego działania”, mówi Hartmut Schult, Starszy Manager Projektu „Gas for Transport“. Po planowanym zakończeniu i przygotowaniu do operacji testowych, stacja będzie gotowa rozpocząć regularną działalność latem tego roku. Wydajność nowej stacji pozwoli na dzienne tankowanie ok. 200 pojazdów napędzanych LNG i CNG.

 

IMG_3456

 

GAZPROM Germania GmbH jest spółka-córką największego na świecie producenta gazu ziemnego, firmy Gazprom. Od momentu powstania w 1990 roku, Gazprom Germania rozwinęła się w grupę około 40 działających międzynarodowo firm w ponad 20 krajach w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Główna działalność spółki obejmuje magazynowanie i obrót gazem ziemnym, a także wykorzystywanie gazu ziemnego w transporcie. Zatrudnia około 1200 pracowników, z których 200 pracuje w siedzibie w Berlinie. Wspólnie z partnerami strategicznymi Gazprom Germania pomaga zapewnić niezawodne, przyjazne dla środowiska i zrównoważone dostawy energii w Europie.

 

Źródło

 

Katagoria: co nowego u przewożników
Słowa kluczowe: , ,
Opublikowano 3 lata temu.