Select Page


Kupno przyczepy – jakie czekają nas koszty?


Kalkulacja interentowa
 

Lekka przyczepa jest praktycznym udogodnieniem, gdy do przetransportowania mamy ponadwymiarowy ładunek. Jeśli zdecydujemy się na zakup warto wiedzieć jakie koszty dodatkowe czekają nas przy rejestracji takiej przyczepy. Z analizy przeprowadzonej przez CUK Ubezpieczenia wynika, iż ubezpieczenie OC na przyczepę możemy kupić już za 40 zł rocznie. Jeśli samochód nie posiada fabrycznie haka holowniczego, musimy go zainstalować, a następnie zalegalizować w Stacji Kontroli Pojazdów (koszt 35 zł). Następnie w wydziale komunikacji urzędnik musi wbić nam hak w dowód rejestracyjny.

 

Przed zakupem należy sprawdzić jak ciężką przyczepę możemy holować. Bardzo ważne aby sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym, czy po doczepieniu przyczepy Dopuszczalna Masa Całkowita (DMC) zespołu pojazdów (pojazd + przyczepa) nie przekracza 3,5 t. Jeśli przekracza, taki zespół podlega obowiązkowemu elektronicznemu poborowi opłat, który obowiązuje w Polsce – viaTOLL W tym celu należy wyposażyć pojazd w urządzenie viaBOX, które służy do uiszczania opłat drogowych.

Po zakupie przyczepy należy ją zarejestrować. Przyczepa musi przejść jednorazowy, bezterminowy przegląd, którego koszt nie przekracza 50zł. Koszt rejestracji w Urzędzie Komunikacji wynosi 112,5 zł. W dniu rejestracji należy wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. Cena polisy OC zależy przede wszystkim od dopuszczalnej ładowności przyczepy. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie posiadają ustandaryzowanej oferty ubezpieczeniowej dla przyczep. Uniqa i MTU oferuje tylko OC. Możliwość rozszerzenia o autocasco oferuje Concordia. Tylko w Warcie/HDI i Gothaer możemy oprócz pakietu OC+AC dokupić pakiet assistance, ale tylko dla przyczepy o DMC 750 kg. Warto przy tym porównać ceny u różnych ubezpieczycieli, ponieważ jak wynika z kalkulacji CUK za ubezpieczenie można zapłacić nawet o połowę mniej. Przykładowo obowiązkowe OC na najpopularniejszą przyczepę o DMC 750 kg możemy kupić w Warcie już za 40 zł. Za ten sam wariant ubezpieczenia w MTU musielibyśmy zapłacić 91 zł Pakiet OC+AC także najtaniej wykupić można w Warcie, już za 245 zł. Jest to cena atrakcyjna, ponieważ np. Gothaer taki sam pakiet wycenia na 380zł.

 

Warto pamiętać, że wykupiony pakiet assistance dla naszego samochodu nie obejmuje swoją ochroną przyczepy. W razie potrzeby wezwana zostanie dodatkowo płatna laweta. Wyjątkiem od reguły jest tylko Concordia, która obejmuje ochroną również holowanie przyczepy jeśli ubezpieczający wykupi pakiet assistance dla swojego pojazdu. – przestrzega Grzegorz Wróblewski, ekspert CUK Ubezpieczenia.

 

CUK Ubezpieczenia to multiagencja ubezpieczeniowa, która działa na polskim rynku od 2001 roku. Obecnie to blisko 200 placówek, działających na terenie całego kraju, oferujących dostęp do 30 Towarzystw w 1 miejscu. Swoim Klientom CUK oferuje możliwość zakupu ponad 80 produktów OC i AC oraz szerokiej gamy ubezpieczeń majątkowych. W zaledwie 2 minuty, Doradcy CUK bezpłatnie porównują oferty dostępnych polis OC i pomagają wybrać tę najkorzystniejszą. Dostępny na stronie www.cuk.pl kalkulator OC i AC umożliwia Klientom samodzielne porównanie i zakup polis.

 

 

Źródło

 

Katagoria: co nowego u przewożników
Słowa kluczowe: , ,
Opublikowano 4 lata temu.