Select Page


Pierwsze szkolenia akcji Profesjonalni Kierowcy zakończone


_DSC9168_copy
 

W dniach 17 – 20 maja 2016 roku odbyły się pierwsze szkolenia w ramach ogólnopolskiej akcji społecznej Profesjonalni Kierowcy. W szkoleniach wzięło udział ponad 20 młodych kierowców samochodów ciężarowych. W ramach akcji do września odbędą się jeszcze 3 tury szkoleń. Są one bezpłatne, a ich celem jest podniesienie kwalifikacji kierowców zawodowych oraz wsparcie polskiej branży transportowej i logistycznej, która zmaga się z problemem braku odpowiednio wyszkolonych  kierowców. Z danych przewoźników wynika, że ta branża potrzebuje około 30 tys. nowych kierowców zawodowych rocznie. Akcja Profesjonalni Kierowcy powstała z inicjatywny: Volvo Trucks, Renault Trucks, Michelin i Wielton.

Od 18 kwietnia na stronie internetowej akcji – www.profesjonalnikierowcy.pl zarejestrowało się ponad 100 osób chętnych do wzięcia udziału w szkoleniach. Fanpage akcji na Facebooku polubiło prawie 2000 osób. Większość z nich to ludzie związani z branżą, kierowcy zawodowi, osoby interesujące się motoryzacją, pracujące lub zarządzające firmami transportowymi.

– Akcja Profesjonalni Kierowcy jest skierowana do młodych kierowców posiadających już prawo jazdy kategorii C+E, ale nie mających doświadczenia w pracy w zawodzie. Na szkoleniach, które prowadzą  jedni z najlepszych instruktorów w Polsce, kursanci dowiadują się jak bezpiecznie prowadzić samochód, jak przygotować go do drogi, jak zabezpieczyć ładunek, jak cofać 40 tonowym zestawem, poznają przepisy dotyczące czasu pracy kierowców. Ta wiedza i praktyka ma im pomóc w rozmowach z potencjalnym pracodawcą – opowiada Marcin Majak, Marketing Manager Volvo Group Trucks.

Uczestnicy zgłosili chęć wzięcia udziału w szkoleniach rejestrując się na stronie www.profesjonalnikierowcy.pl, następnie zostali zweryfikowani przez organizatorów akcji. Należało potwierdzić, czy mają prawo jazdy C+E i czy nie są w danym momencie zatrudnieni w żadnej firmie transportowej. To były dwa główne kryteria zakwalifikowania się na szkolenie. Część osób, które zarejestrowały się na stronie prowadziły już wcześniej samochody ciężarowe. Inni np. zrobili prawo jazdy C+E, ale nie pracowali w zawodzie. Wśród chętnych na szkolenie znaleźli się też byli kierowcy autobusów, samochodów wojskowych.

– W pierwszym dniu szkolenia poznawaliśmy teorię, w drugim była praktyka. Nauczyliśmy się m.in. cofać po rampy, kontrolować naczepę podczas cofania, tak aby zachowywała się tak jak chcemy. Mieliśmy również kurs udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej w wypadku – podsumował szkolenie Marek Jastrzębski, uczestnik szkolenia.
Maciej Nawrocki kolejny uczestnik szkolenia podkreślił: – Nie miałem wcześniej doświadczenia w jeździe tak dużym samochodem. To szkolenie dało mi obraz tego jak postępować z takim autem, wyobrażenie jak duży i ciężki jest to samochód. Każdy zawodowy kierowca wie, że cofanie na prawe lustro to nie jest nic łatwego, ale większości kursantów szło to bardzo dobrze. Wzięliśmy udział w szkoleniu bo chcemy podnosić swoje kwalifikacje i pracować w tym zawodzie. Bo po prostu to lubimy.
 
Szkolenie w dniach 17 – 20 maja ukończyli z powodzeniem wszyscy uczestnicy, otrzymując prestiżowy certyfikat Profesjonalnego Kierowcy.
– Dane kierowców, którzy uzyskali certyfikat trafią do naszej bazy, do której będą miały dostęp największe firmy transportowe i logistyczne w kraju To zwiększy szanse tych osób na otrzymanie stabilnej i atrakcyjnej finansowo pracy w największych, prestiżowych firmach o zasięgu międzynarodowym. – mówi Elżbieta Peda, Dyrektor Marketingu linii opon ciężarowych Michelin.

Mariusz Golec, prezes firmy Wielton podkreśla: – Zależy nam, by Polska utrzymała pozycję lidera w transporcie międzynarodowym, a do tego potrzebne jest właśnie zwiększenie zainteresowania zawodem kierowców i wykształcenie kolejnego ich pokolenia. W efekcie akcji Profesjonalni Kierowcy, wzrośnie także bezpieczeństwo na drogach, a więc skorzystamy na tym wszyscy.

Niedostateczna liczba kierowców zawodowych na rynku jest dziś jednym z największych problemów branży transportowej i logistycznej. Z szacunków przewoźników wynika, że rocznie branża potrzebuje 30 tys. nowych kierowców zawodowych. Według oficjalnych danych 40 proc. z 700 tys. obecnie pracujących w zawodzie kierowców ma powyżej 65 lat. To oznacza, że jeśli nie zostaną podjęte intensywne działania na rzecz przeszkolenia nowych kierowców, branża stanie przed jeszcze większym problemem, który może sparaliżować działalność firm transportowych i logistycznych.

A to z kolei może mieć wpływ na rozwój całej polskiej gospodarki, bowiem branża transportowa determinuje w znaczny sposób wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy. Transport ma aż 10 proc. udział w PKB. Z danych GUS wynika, że polskie firmy w 2013 roku miały aż 25 proc. udział w rynku międzynarodowych przewozów w Unii Europejskiej, co daje Polsce pozycję lidera, przed Hiszpanią i Niemcami.


 

Katagoria: co nowego u przewożników
Słowa kluczowe: , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.