Select Page


Rosja już łagodzi swoje stanowisko


buczek_abig
 

– Rosja zobaczyła, że nie jest w stanie z nikim się dogadać i już łagodzi swoje stanowisko – mówi money.pl Jan Buczek, prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych (ZMPD). Przedstawiciele polskiej branży transportowej w środę wybierają się do Moskwy na kolejną rundę rozmów w sprawie wznowienia ruchu tirów pomiędzy Polską i Rosją.

 

Jacek Bereźnicki, money.pl: Czy kryzys transportowy już uderza w kondycję polskich przewoźników?

Jan Buczek, prezes ZMPD: Oczywiście. Straty są po naszej stronie, ale także i rosyjskiej. Wszyscy tracą, bo nie ma tak, że traci tylko jedna strona. Tracą również producenci, handlowcy, ale nie tylko z Polski, bo wiele ładunków, które przewozimy do Rosji, pochodzi z całej Unii Europejskiej i spoza Unii również. To już nie jest spór polsko-rosyjski, ale Rosja kontra reszta Europy.

Czy przedłużanie się tego kryzysu to realne ryzyko bankructwa części polskich firm transportowych?

Wydaje mi się, że tak. Z takimi bankructwami możemy mieć już teraz do czynienia, chociaż pewnie jeszcze o nich nie słychać. Nawet jeżeli niektórym uczestnikom rynku wydaje się, że jeszcze wytrzymują, to skutki obecnej sytuacji mogą pojawić się za kilka tygodni czy nawet miesięcy. Bankructwo może nastąpić z opóźnieniem, a przyczyną jest taki przestój.

To realne zagrożenie, czy na razie tylko potencjalne?

Ryzyko bankructw nie powinno być duże, bo my z wyprzedzeniem informowaliśmy naszych przewoźników, jaka jest sytuacja. Mają możliwość przekierowania swojego taboru na inne rynki i już to robią. Oczywiście to nie oznacza, że na tych rynkach na nas czekają.

 

Czy ZMPD prowadzi obecnie negocjacje z rosyjską stroną niezależnie od rozmów na szczeblu rządowym?

Rozmawiamy ze sobą. Rosyjscy przewoźnicy mają doskonałą reprezentację nie tylko w ministerstwie, ale także w organizacji zrzeszającej przewoźników, a my reprezentujemy naszych przewoźników. Prowadzimy rozmowy przy każdej nadarzającej się okazji. Oczywiście jesteśmy konsekwentni i nasze stanowisko jest spójne ze stanowiskiem naszego resortu transportu.

 

Więcej: www.money.pl

Fot. PAP/Grzegorz Jakubowski


 

Katagoria: co nowego u przewożników
Słowa kluczowe: , ,
Opublikowano 3 lata temu.