Select Page


Sprawdź autobus przed podróżą


bus-2
 

Przed wyjazdem na wakacje autokarem czy wysłaniem swojego dziecka na kolonie, obóz, zimowisko lub wycieczkę szkolną, warto sprawdzić, czy pojazd jest w pełni sprawny. Jak tego dokonać?

 

Ministerialna strona

Jednym ze sposobów sprawdzenia podstawowych informacji o autobusie, jakim wybieramy się w dłuższą podróż, jest skontrolowanie go na ministerialnej stronie internetowej www.bezpiecznyautobus.gov.pl. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uruchomiło e-usługę, pozwalającą na skontrolowanie autokaru przed podróżą.

 

Jak to działa?

Aby sprawdzić autokar na podanej stronie internetowej, wystarczy wpisać jego numer rejestracyjny i dzięki temu uzyskuje się dostęp do informacji, mogących wpłynąć w sposób bezpośredni na bezpieczeństwo podróży własnej i naszych dzieci. Informacje te dotyczą:

  • danych technicznych pojazdu – liczby miejsc, jego masy itp.;
  • ważności obowiązkowego ubezpieczenia OC;
  • aktualności badań technicznych;
  • oznaczenia, czy pojazd nie jest wyrejestrowany, wycofany z ruchu lub kradziony.

Jeśli okaże się w serwisie, że autobus, którym mamy podróżować, nie posiada ważnego przeglądu technicznego i nie ma wykupionego obowiązkowego ubezpieczenia OC, nie powinniśmy nim wyruszać. Usługa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych jest całkowicie darmowa, a pozwala na szybkie i wygodne pozyskanie informacji o autobusie, jakim będziemy jechać.

 

Kontrola na miejscu

Kolejnym krokiem w sprawdzeniu autokaru przed podróżą, jest zgłoszenie kontroli na Policję lub do Inspekcji Transportu Drogowego. Zawsze wtedy, gdy stan techniczny podstawionego autobusu lub trzeźwość kierowcy i ogólny stan jego zdrowia, budzą wątpliwości należy zlecić kontrolę odpowiednim służbom. Im wcześniej chęć kontroli autobusu zostanie zgłoszona, tym lepiej. Zgłoszenia należy dokonywać do Komendy Powiatowej Policji telefonicznie lub osobiście, ze wskazaniem godziny, daty i miejsca podstawienia autokaru. Można również zadzwonić na numer Oficera dyżurnego Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji. Autobus może być sprawdzany na posterunku kontroli pojazdów funkcjonujących w wielu miastach w Polsce.

 

Podczas formalnej kontroli policyjnej badana jest trzeźwość kierowcy oraz sprawdzane są jego uprawnienia i dokumentacja pojazdu. Policjanci oceniają stan techniczny autokaru, jego ogumienie, oświetlenie, oznakowanie oraz obowiązkowe urządzenia, które powinny znajdować się na jego wyposażeniu.

 

Dzięki własnej zapobiegliwości można bezpiecznie podróżować autokarem i stworzyć takie same warunki do podróży naszych dzieci czy współpasażerów.

 

Więcej informacji: https://dworzeconline.pl/


 

Katagoria: co nowego u przewożników
Słowa kluczowe: ,
Opublikowano 3 lata temu.