Select Page


Tytuł „Tego, który zmienia polski przemysł” dla Wielton-u


grupowewielton
 

 

Wielton S.A. otrzymał wyróżnienie „Ten, który zmienia polski przemysł”, przyznane przez Grupę PTWP. Spółkę wyróżniono za dynamiczną ekspansję na europejskim rynku producentów naczep, związaną z akwizycją francuskiego producenta naczep Fruehauf oraz przejęciem aktywów włoskiej spółki Compagnia Italiana Rimorchi w 2015 r.

20 stycznia br. w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia tytułów „Tego, który zmienia polski przemysł” przyznawanych przez Grupę PTWP. Wręczenie tytułów zakończyło całodniowe Forum Zmieniamy Polski Przemysł, organizowane przez wydawcę miesięcznika gospodarczego Nowy Przemysł i portalu wnp.pl.

W uzasadnieniu przyznania tytułu podkreślono dynamikę i odwagę, z jaką Wielton S.A. realizuje swoją strategię dywersyfikacji geograficznej. Przejęcie firmy Fruehauf, największego producenta naczep we Francji oraz aktywów włoskiej firmy Compagnia Italiana Rimorchi otworzyło spółce drogę do zdobycia pozycji trzeciego największego producenta na rynku naczep w Europie. Podkreślono także, że spółka w skuteczny i prorynkowy sposób rozwija relacje biznes – nauka.

– Nagroda „Tego, który zmienia polski przemysł” jest dla nas dużym wyróżnieniem. Cieszymy się, że nasze wysiłki zostały zauważone i docenione. Wielton to największa polska firma w branży naczepowej, zbudowana od podstaw w oparciu o polski kapitał i polską myśl technologiczną. Istnieje na rynku 20 lat i doskonale wpisuje się w sukces polskiej transformacji gospodarczej. Wielton jest przykładem – podkreślam – polskiej firmy, która może prowadzić skuteczną ekspansję zagraniczną i przejmować tak duże podmioty zagraniczne, jak francuski Fruehauf – największy producent naczep we Francji czy trzy wiodące włoskie marki naczepowe, co otwiera nam drogę do 20% udziału w rynku włoskim – powiedział Mariusz Golec, prezes Zarządu Wielton S.A..

Prezes spółki zwrócił uwagę, jak ważna dla działalności firmy jest polityka innowacyjna: – Wielton to spółka, która inwestuje w nowoczesne technologie. Obecnie realizujemy kolejne projekty w obszarze innowacji, takie jak Centrum Badań i Rozwoju w Wieluniu. Otwieramy je w ciągu miesiąca. Będzie to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. Współpracujemy również z Politechniką Śląską, gdzie uruchamiamy patronacki kierunek studiów, na którym studenci będą uczyli się sposobów konstruowaania środków transportu, co jest w Polsce rzadkością. Dzięki temu zaoferujemy klientom innowacyjne rozwiązania techniczne i nową jakość produktów. To ugruntuje naszą przewagę konkurencyjną na rynku – dodał Mariusz Golec.

Nowe rynki, nowe możliwości rozwoju

Wielton S.A. to obecnie największy w Polsce, a po ostatnich akwizycjach jeden z największych europejskich producentów naczep i przyczep. Przejęta w maju ub.r. francuska spółka Fruehauf jest wiodącym producentem naczep i przyczep do pojazdów ciężarowych z 40% udziałem w segmencie rynku naczep we Francji. Fruehauf posiada nowoczesny zakład produkcyjny w Auxerre we Francji, a odbiorcami produktów są klienci w Europie, w tym głównie we Francji. Z kolei w sierpniu ub.r. Wielton S.A. zakupił aktywa włoskiej firmy Compagnia Italiana Rimorchi, tj. wiodące włoskie marki Merker, Viberti i Cardi oraz wybrane maszyny i urządzenia, bazy klientów i know-how produktów. Wśród zakupionych maszyn znajdują się m.in. zautomatyzowane linie spawalnicze, w pełni automatyczna linia do zabezpieczania antykorozyjnego w technologii KTL, magazyn do wysokiego składowania oraz linie montażowe. Dzięki przejęciu aktywów we Francji i Włoszech Wielton S.A. chce osiągnąć w perspektywie dwóch lat potencjał produkcyjny w wysokości ponad 16 tys. sztuk, a w kolejnych latach do 25 tys. sztuk rocznie.

Wielton S.A. jest obecny na ponad 35 rynkach, w Europie, Azji i Afryce. Odbiorcami pojazdów Wieltonu są firmy transportowe, budowlane, produkcyjne i dystrybucyjne w kraju oraz zagraniczni dealerzy pojazdów ciężarowych i naczep, w szczególności firmy z Rosji, Ukrainy, Białorusi, Norwegii, Węgier, Litwy, Łotwy, Czech, Bułgarii, Rumunii, Słowacji, Estonii, Niemiec, Austrii, Francji, Holandii, Słowenii oraz Serbii, Tadżykistanu i Kazachstanu. Zarząd zakłada również ekspansję zagraniczną w Europie, szczególnie w krajach sąsiedzkich. W planach jest ekspansja w Afryce, Azji i na Bliskim Wschodzie.

Innowacje motorem wzrostu

Firma prowadzi także aktywną politykę wspierania i wykorzystywania innowacji. W lutym 2015 r. Wielton S.A. decyzją ministra gospodarki uzyskał status centrum badawczo-rozwojowego, co pozwala mu działać jak jednostce naukowej i finansować prace badawczo-rozwojowe ze środków zewnętrznych, m.in. funduszy unijnych oraz środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

11 lutego 2016 r. odbędzie się uroczyste otwarcie Centrum. Znajdzie w nim zatrudnienie kilkudziesięciu inżynierów, którzy będą odpowiadać za tworzenie rozwiązań minimalizujących lub wręcz eliminujących ryzyko powstania usterek w pojazdach. Spółka posiada także zamiejscowe Biuro Projektowe w Parku Naukowo-Technologicznym Technopark Gliwice, które wspiera transfer innowacyjnych technologii z Politechniki Śląskiej do biznesu i zwiększa konkurencyjność spółki.

Wyróżnienia Grupy PTWP „Ten, który zmienia polski przemysł” przyznawane są od 16 lat. Ideą projektu jest wskazywanie osób, firm, instytucji lub wydarzeń, które w istotny sposób wpływają na pozytywne zmiany w polskim przemyśle i całej gospodarce.


 

Katagoria: co nowego u przewożników
Słowa kluczowe: , , , , , ,
Opublikowano 3 lata temu.