Select Page


Wspólny rajd po zdrowe serce z Adamem Małyszem!


A2
 

We wtorek 2 czerwca na punkcie kontrolnym Inspekcji Transportu Drogowego pod Warszawą pojawił się Adam Małysz. Wielokrotny medalista w skokach narciarskich, a aktualnie kierowca rajdowy zachęcał kierowców ciężarówek do skorzystania z profilaktycznych badań kardiologicznych.

 

Inspekcja Transportu Drogowego kontroluje stan techniczny pojazdów, trzeźwość oraz czas pracy zawodowych kierowców. Przy tej okazji, już trzeci rok z rzędu, wraz z ITD organizatorzy ogólnopolskiej kampanii społecznej „Ciśnienie na Życie” umożliwiają zawodowym kierowcom bezpłatne badania profilaktyczne. W godzinach 8:00-12:00 przy drodze krajowej nr 7 niedaleko Magdalenki stanęło mobilne centrum badań, w którym kontrolowani przez ITD kierowcy ciężarówek mogli bezpłatnie i dobrowolnie sprawdzić wysokość ciśnienia tętniczego krwi oraz dzięki specjalnej aplikacji poznać wiek swojego serca. Chętni kierowcy mieli również wykonane EKG i pobraną krew do analizy laboratoryjnej.

Kierowcy zawodowi, którzy nie ukończyli 60. roku życia muszą raz na pięć lat przejść podstawowe badania lekarskie. Starsi kierowcy takie badania przechodzą co 30 miesięcy. Jednak dla własnego dobra, kierowcy powinni dużo częściej kontrolować stan zdrowia. Zawodowi kierowcy ciężarówek i autobusów powinni przykładać szczególną wagę do kontrolowania układu krążenia – siedzący tryb życia, nieregularne posiłki oraz stres związany z pracą to istotne czynniki ryzyka wystąpienia schorzeń kardiologicznych. Prawidłowa wartość ciśnienia tętniczego krwi powinna mieścić się w przedziale pomiędzy 120/80-139/89 milimetrów słupa rtęci (mm Hg). Wszelkie odchylenia od tych wskaźników wymagają konsultacji z lekarzem. Jak wynika ze wstępnych danych uzyskanych w zeszłorocznych badaniach, średni wiek serca zawodowych kierowców jest aż o 17 lat wyższy niż ich wiek metrykalny. Trzeba pamiętać, że często zawód kierowcy wykonują osoby w dojrzałym wieku (powyżej 50. roku życia), które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia zawału serca lub udaru niedokrwiennego mózgu. Dlatego tak ważna jest profilaktyka chorób układu sercowo-naczyniowego wśród tej grupy zawodowej.

 

 

Świetną okazją do zadbania o swoje serce była dzisiejsza akcja organizowana przez Inspekcję Transportu Drogowego oraz przedstawicieli kampanii społecznej „Ciśnienie na Życie”. Do akcji dołączył Adam Małysz, który na punkcie kontrolnym zachęcał kierowców do skontrolowania stanu swojego zdrowia i prowadzenia zdrowego trybu życia. Dał też dobry przykład i zmierzył sobie ciśnienie krwi oraz sprawdził wiek swojego serca.

Aplikacja „Wiek serca” pozwala sprawdzić, czy u danego kierowcy istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia zawału serca lub udaru niedokrwiennego mózgu. Pojawia się ono wtedy, gdy obliczony wiek serca jest wyższy od wieku metrykalnego. Dobra wiadomość – wiek serca można obniżyć! Może to uczynić każdy, kto zmieni dietę i styl życia na zdrowszy oraz w razie potrzeby będzie skutecznie niwelował czynniki ryzyka zawału serca i udaru mózgu, takie jak nadciśnienie tętnicze, wysoki cholesterol, otyłość, cukrzyca, palenie, brak aktywności fizycznej i stres.

Ponadto w trakcie akcji, w ramach długofalowego programu RACER, szczegółowe badania lekarskie chętnym kierowcom przeprowadzali pracownicy I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Kierowcy mieli m.in. wykonywane EKG i pobieraną krew do analizy. Wypełniali też krótką ankietę, w której lekarze pytali m.in. o przebyte choroby. O całościowych wynikach kierowcy zostaną powiadomieni przez kardiologów z WUM w ciągu kilku tygodni. Badania mają na celu wyselekcjonowanie pacjentów wysokiego ryzyka i objęcie ich programem prewencji kardiologicznej oraz w razie potrzeby leczeniem.

 

~9527092

 

Lekarze z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, przy wsparciu Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, przebadali od 2013 roku już około 650 kierowców zawodowych – kierowców ciężarówek, autokarów turystycznych oraz autobusów miejskich. Docelowo w ramach programu ma zostać przebadanych około 1000 kierowców.

 

Skutki wypadku z udziałem ciężarówki, której kierowca nagle zasłabnie, mogą być tragiczne. Bezpieczny kierowca na drodze, to kierowca przestrzegający przepisów ruchu drogowego, wypoczęty i przede wszystkim zdrowy. Dlatego Inspekcja Transportu Drogowego zachęca kierowców do skorzystania z badań prowadzonych przez kardiologów z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

Źródło

 


 

Katagoria: co nowego u przewożników
Słowa kluczowe: , , ,
Opublikowano 4 lata temu.