Select Page


Wyzwania logistyczne dla branży automotive


5D3_2411_Malsch
 

Specyfika branży automotive związana jest przede wszystkim z koniecznością zastosowania doskonałego systemu organizacyjnego i szybkiego przepływu informacji wzdłuż całego łańcucha dostaw. Dobrze jest zlecić realizację usług w tym zakresie doświadczonemu operatorowi logistycznemu, gdyż nie każdy jest w stanie sprostać tym zadaniom i zrealizować je nie tylko kompleksowo, ale i na czas.

 

Wynika to przede wszystkim z faktu, że branża motoryzacyjna stanowi międzynarodową sieć, a klienci oczekują produktu finalnego maksymalnie spersonalizowanego pod ich potrzeby i wymagania. Skutkuje to koniecznością wyprodukowania go w dużej ilości wariantów. Nie bez znaczenia pozostaje również to, że samochody niczym puzzle składają się z kilku tysięcy części pochodzących z wielu rozmaitych gałęzi gospodarki – np. przemysłu maszynowego, chemicznego czy elektrycznego. Złożenie ich zatem w jedną całość, w procesie opartym o ściśle rozplanowane harmonogramy, to dla operatorów logistycznych niełatwe zadanie.

Największe wyzwanie w tym procesie stanowią krótkie terminy dostaw, konieczność precyzyjnej synchronizacji wielu poddostawców oraz zachowanie możliwie najniższych kosztów transportu. Takie podejście często wymaga zastosowania niestandardowych rozwiązań. Dlatego właśnie w branży motoryzacyjnej, jako jednej z pierwszych, wdrożone zostało na masową skalę podejście „just in time”. Wymaga ono bardzo precyzyjnego i efektywnego zamawiania towarów oraz monitorowania dostaw, ale jednocześnie pozwala znacznie zredukować koszty produkcji i procesów logistycznych. Dzięki zastosowaniu tej strategii stany magazynowe w procesie produkcji samochodów są minimalizowane praktycznie do zera.
Duże ułatwienie w tym zakresie stanowią systemy klasy WMS (Warehouse Management System), które pozwalają na szybką lokalizację towarów w przestrzeni magazynowej. Elementem, który znacząco wpływa na przyspieszenie przepływu informacji i upraszcza procesy zarządzania jest z kolei EDI (Electronic Data Interchange), czyli elektroniczna wymiana dokumentów i danych. Bardzo ważna w przypadku branży automotive jest również gotowość obsługi całego łańcucha dostaw, począwszy od transportu surowców, poprzez logistykę produkcji, kończąc na obsłudze rynku części zamiennych, czyli tak zwanym „aftermarkecie”.

Branża automotive ukierunkowana jest przede wszystkim na redukcję kosztów działalności oraz skrócenie czasu oczekiwania na części zamienne. W tym celu korzystnym rozwiązaniem jest zaangażowanie operatora logistycznego trzeciej strony. Zadaniem takiego operatora jest dystrybucja oraz obsługa załadunków i rozładunków. Jest to bardzo ważna część łańcucha dostaw, ponieważ gdy nie zdążymy na czas, firmy produkcyjne są narażone na kosztowne przestoje. Dlatego zewnętrzny operator logistyczny powinien utrzymywać w swoich magazynach stosowny zapas części zamiennych.

W dziedzinie motoryzacji Grupa Seifert oferuje szerokie spektrum usług montażowych, począwszy od prostych podzespołów, aż do kompleksowego montażu elementów. Wykonujemy czynności manipulacyjne przy silnikach, montaż listew chromowanych i zatrzasków. Odpowiadamy również za logistykę części zamiennych. W zakresie naszych usług jest również etykietowanie, sztancowanie, instalacja czujników i kontrola jakości. Za wysoką jakość usług realizowanych dla branży automotive otrzymaliśmy nagrodę JAKOŚĆ ROKU 2014.

 

IMG_2093

 

Seifert Polska specjalizuje się także w logistyce magazynowej. W tym obszarze usług zapewniamy załadunki i rozładunki dostaw, krótko i długoterminowe składowanie towarów, komisjonowanie, konfekcjonowanie, kontrolę ilościową i jakościową towaru w procesie magazynowania, foliowanie, etykietowanie, zabezpieczenie przesyłek do celów transportowych, a także obsługę zwrotów reklamacji, zarządzanie gospodarką opakowań zwrotnych i przeprowadzanie prac inwentaryzacyjnych w zakresie powierzonego towaru.

Posiadanie doświadczenia w realizacji zleceń dla znanych marek i koncernów z branży automotive, tak konieczne w terminowym i kompleksowym realizowaniu usług, pozwala nam z sukcesami podejmować nawet najbardziej wymagające zlecenia dla tego sektora.

 

Źródło

 

Katagoria: co nowego u przewożników
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 3 lata temu.