Select Page


Zasady traktowania układu hamowania


skid-mark-567668_1280
 

Sprawnie działające hamulce są gwarancją naszego bezpieczeństwa na drodze. Czy dbasz o nie odpowiednio? Kiedy ostatnio sprawdzałeś ich stan i wymieniałeś zużyte elementy? Nie lekceważ układu hamulcowego. Sprawdź jak o niego dbać, jak prawidłowo hamować i czym skutkują błędy podczas hamowania.

 

Układ hamulcowy wymaga odpowiedniego traktowania, aby sprawnie funkcjonować. Hamulce gwarantują nam bezpieczeństwo na drodze, dlatego nie warto lekceważyć ich systematycznego kontrolowania oraz wymiany zużytych elementów. Warto też nauczyć się prawidłowo korzystać z hamulca, aby zapewnić jego sprawne działanie w każdej sytuacji i wydłużyć żywotność elementów układu. Jeśli popełniamy błąd podczas hamowania, ma miejsce przegrzewanie układu, co może doprowadzić do uszkodzenia tarcz lub klocków hamulcowych.

 

Zmieniasz opony, zerknij na hamulce

 

Najłatwiej sprawdzić stan hamulców podczas wymiany opon. Warto ocenić stan tarcz i klocków, a także kondycję gumowych osłon. Jakiekolwiek zabrudzenia czy przedostająca się wilgoć to ryzyko awarii układu hamulcowego. Konieczny jest regularny przegląd oraz wymiana wyeksploatowanych lub uszkodzonych elementów.

 

Kiedy musimy wymienić klocki?

Gdy grubość okładzin nie jest wystarczająca. Wymiana klocków wymaga zakupu nowego elementu, a tutaj niektórzy kierowcy lubią oszczędzić. Nie powinniśmy brać pod uwagę głównie ceny, ale jakość wykonania elementu. Jeśli będzie to kiepskiej jakości produkt, zaoszczędzimy trochę pieniędzy, ale podczas eksploatacji ryzykujemy bezpieczeństwem swoim i swoich bliskich. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku tarcz. Jeśli są zbyt cienkie, nadają się do wymiany. Tutaj też nie starajmy się zaoszczędzić. Elementy układu hamulcowego muszą być sprawne i mieć dobrą jakość, aby zagwarantować nam bezpieczną jazdę i działający hamulec w nagłej sytuacji. Na rynku nie brakuje tanich zamienników, jednak warto postawić na części odpowiadające tym, które zamontował producent.

 

Co powinno nas zaalarmować? Kiedy udać się do mechanika?

 

Przede wszystkim wtedy, gdy zaświeci się kontrolka na desce rozdzielczej. Układ hamulcowy powinien być natychmiast sprawdzony. Niepokojące są też dziwne dźwięki podczas hamowania oraz brak naturalnego oporu podczas wciskania pedała. Jeśli auto dziwnie się zachowuje, gdy hamujemy, a droga hamowania jest zauważalnie wydłużona, nie zwlekajmy z wizytą u fachowca. Naszą czujność powinien też wzbudzić fakt, że bardzo szybko ubywa płynu hamulcowego w zbiorniku. Lekceważenie objawów może doprowadzić do poważnej awarii układu hamulcowego. Uszkodzone hamulce to ryzyko spowodowania wypadku na drodze.

 

Płyn hamulcowy – który wybrać?

Wymiana płynu hamulcowego to jeden z elementów dbania o sprawność całego układu. Jakość i właściwości płynu ulegają zmianie wskutek eksploatowania hamulców. Producenci zalecają zatem jego wymianę co określony czas lub po przebyciu podanej ilości kilometrów. Nie powinniśmy bagatelizować tych zaleceń, aby nie doprowadzić do awarii układu hamulcowego. Kupujmy płyn zgodny z zaleceniami producenta i wymieniajmy go u profesjonalisty. Pamiętajmy też, aby nie stosować płynu, który od lat stoi w garażu w otwartym opakowaniu. Wchłonął już sporo wilgoci, co znaczy, że nie będzie spełniał swojej roli. Im więcej wilgoci w płynie, tym szybciej się on zagotuje. Doprowadzenie do takiej sytuacji może skończyć się źle, ponieważ hamulce przestaną wtedy działać poprawnie.

 

Artykuł przygotowano we współpracy z rzeszowskim oddziałem Celauto:

https://celauto.pl/skup-aut-rzeszow/


 

Katagoria: co nowego u przewożników
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 4 lata temu.