Select Page


10-letni plan poprawy bezpieczeństwa na drogach w UE


 

Jak czytamy na stronach Komisji Europejskiej w 2009 r. w wypadkach drogowych w UE zginęło 35 tys. osób. Jest to o 36 proc. mniej niż w 2001 r., kiedy Komisja po raz pierwszy postawiła sobie cel polegający na obniżeniu o 50 proc. liczby śmiertelnych wypadków w skali roku. Do grupy największego ryzyka należą młodzi ludzie i motocykliści.

Nadmierna prędkość, jazda po spożyciu alkoholu oraz nieużywanie pasów bezpieczeństwa, to jedne z głównych przyczyn tragicznych w skutkach wypadków. Również niebezpieczne pojazdy i zły stan dróg stwarzają niepotrzebne ryzyko. Nowy program UE jest odpowiedzią na wszystkie te problemy.

W ciągu następnych 10 lat:

• nowe przepisy, które wejdą w życie, będą wymagały zwiększenia liczby pojazdów wyposażonych w automatyczne systemy ostrzegania, np. o przekroczeniu nadmiernej prędkości czy zjechaniu z pasa ruchu

• UE będzie dofinansowywać tylko te projekty budowy dróg, które spełniają wymogi prawa UE w zakresie bezpieczeństwa drogowego

• UE będzie współpracować z władzami krajowymi w celu zapewnienia wspólnej strategii dotyczącej kształcenia i szkolenia użytkowników dróg

• zostaną podjęte dodatkowe wysiłki, aby zwiększyć bezpieczeństwo motocyklistów. W ostatnich latach odnotowano spadek liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych z udziałem wszystkich środków transportu, z wyjątkiem motocykli. Choć motocykliści i motorowerzyści stanowią zaledwie 2 proc. użytkowników dróg, średnio aż 17 proc. z nich ginie co roku w wypadkach.

Jak wynika z ostatnio opublikowanego unijnego badania opinii Englishfrançais , zdaniem Europejczyków trzeba nasilić działania, aby zmniejszyć liczbę wypadków. Większość respondentów uważa, że działania władz krajowych powinny skoncentrować się na poprawie jakości dróg oraz egzekwowaniu przepisów ruchu drogowego.

Tylko czterem krajom – Łotwie, Hiszpanii, Estonii i Portugalii – udało się zmniejszyć o 50 proc., w porównaniu z 2001 r., liczbę ofiar śmiertelnych na drogach w skali roku. Co gorsza, w Rumunii i na Malcie liczba ta wręcz wzrosła.

W 2009 r. najniższą liczbę ofiar odnotowano w Wielkiej Brytanii, Holandii i Szwecji, a najwyższą – w Grecji i Rumunii.

Źródło:  ec.europa.eu


 

Katagoria: Sprawy przewoźnicze
Słowa kluczowe: , , , , ,
Opublikowano 9 lat temu.