Select Page


BP: Rynek zalewają płyny do spryskiwaczy z niebezpiecznym metanolem


 

To może być ważna informacja dla osób które wiele godzin spędzą tej jesieni i zimy za kierownica. Po dostosowaniu polskich przepisów do unijnych metanol można wykorzystywać w płynach do spryskiwaczy. Mimo iż – wg prawa  – nie tylko jego spożywanie, ale również wdychanie jego oparów są dla człowieka niebezpieczne.
Na polskim rynku dostępnych jest bardzo wiele płynów do spryskiwaczy z metanolem – bowiem produkując płyn na bazie lub z domieszką  metanolu, można sporo zaoszczędzić.
– Kilogram metanolu to dokładnie połowa ceny kilograma etanolu – mówi Mirosław Połeć z firmy MATEUS, dystrybutora płynów wielu marek. – Dodatkowo płyny z dużym udziałem metanolu często mają przyjemniejszy zapach niż produkty na bazie alkoholu etylowego i ze względu na zapach są wyżej oceniane niż te na alkoholu etylowy.  Jedyny mankament, jaki posiadają jest taki, że trują.
W tym roku, wybierając płyn, poza kryterium – zimowy czy letni, ładnie pachnie, jest odporny na zamarzanie, nie pozostawia smug, jest tani – sprawdzajmy też skład produktu  Od 2010 roku, czyli od momentu wprowadzenia zmian w prawie koniecznych do dostosowania naszych przepisów do regulacji unijnych, a zezwalających na użycie metanolu do produkcji chemii gospodarczej, często nieświadomie  decydujemy się  na wdychanie oparów metanolu, które – wg prawa i opisu na etykietach –  też są trujące. Rzadko bowiem czytamy etykiety, na których powinny znajdować się informacje dotyczące składników płynu, a także ostrzeżenia dotyczące ewentualnych zagrożeń wynikających z jego stosowania.
– Bezpieczne zimowe płyny do spryskiwaczy to te, które nie zawierają szkodliwego dla zdrowia metanolu. W skrajnych przypadkach płyny zawierające metanol mogą powodować bardzo poważne konsekwencje zdrowotne – mówi Mirosław Połeć z firmy MATEUS, dystrybutora płynów wielu marek.

Ostrożność należy zachować podczas każdego kontaktu z płynem do spryskiwaczy zawierającym metanol: nalewając go (powyżej 3% w składzie), powinniśmy stosować rękawice ochronne i odzież chroniącą twarz i oczy. Szkodliwe działanie metanolu następuje też w wyniku jego wdychania – jadąc samochodem w zimie przy włączonym ogrzewaniu i zamkniętych oknach,  wdychamy m.in. opary alkoholu znajdującego się w płynie do spryskiwaczy.

– Zależy nam, aby nasi klienci korzystali tylko z bezpiecznych płynów. Z tego powodu namawiamy wszystkich, by z uwagą czytali etykiety i świadomie wybierali produkt. Zgodnie z przepisami, to na producentach i dystrybutorach ciąży obowiązek informowania o składzie produktu, oraz konsekwencjach kontaktu z nim poprzez wdychanie czy też kontakt ze skórą. BP wraz z producentami i dystrybutorami bezpiecznych płynów do spryskiwaczy apeluje:  czytajmy etykiety, kupujmy płyn, wiedząc, co zawiera składzie i w jakich ilościach. Na etykietach płynów do spryskiwaczy sprzedawanych na naszych stacjach klient znajdzie pełną informację na temat jego składników. W tym najważniejszą – nasze płyny nie zawierają metanolu – mówi Marzenia Maurek, Kierownik ds. Produktu  w  BP Europa SE, Oddział w Polsce.

Warto wybierać płyny bez metanolu i z certyfikatami (np. PZH, PCBC uprawniającym do oznaczania płynu stosownym znakiem bezpieczeństwa, Certyfikatem Zgodności ITS oraz znakiem bezpieczeństwa B.

Więcej informacji…


 

Katagoria: Sprawy przewoźnicze
Słowa kluczowe: , , , , ,
Opublikowano 7 lat temu.