Select Page


Ceny paliw spadają


srednie-ceny-paliw-2014-12
 

Paliwa w Polsce są najtańsze od początku 2011 roku, a ceny spadają w bardzo szybkim tempie. Podczas ostatniego szczytu wyjazdowego Polaków, na Wszystkich Świętych i dwa długie weekendy, trzeba było dobrze szukać, by znaleźć dziewięćdziesiątkę piątkę tańszą niż pięć złotych. W ciągu 30 dni jej średnia cena – jak pisze portal Money.pl – spadła już o 28 groszy i nadal będzie tanieć.

Dzisiaj, według danych e-petrol, bogatszą w oktany benzynę Pb 98 średnio możemy kupić za 5,20, Pb 95 za 4,92, ropę za 4,86, a za gaz zapłacimy 2,57, czyli więcej o dwa grosze niż przed miesiącem. Oznacza to spadek ceny najpopularniejszej benzyny o 28 groszy i oleju napędowego o 25 i to w ciągu trzydziestu dni – wylicza portal Money.pl.

srednie-ceny-paliw-2014-12

W ciągu ostatnich pięciu miesięcy ceny ropy spadły o ponad 30 procent i osiągnęły najniższy poziom od czterech lat. Przełamana została kolejna psychologiczna granica 70 dolarów za baryłkę, czyli około 159 litrów. Warto zauważyć, że przed miesiącem było to jeszcze 86 dolarów. Teraz wygląda to bardzo podobnie tyle, że cyfry zamieniły się miejscami i jest to już 68 i ciągle spada. – Decyzja OPEC już częściowo była uwzględniona w notowaniach, ale wszystko wskazuje na to, że będziemy obserwować dalszy spadek ceny tego surowca – przewiduje w Money.pl Urszula Cieślak, analityk rynku paliw z BM Reflex.

 

Skoro nie będzie drożej to jak bardzo tanio może być jeszcze przed świętami? W ocenie ekspertów, z którymi rozmawiali dziennikarze portalu Money.pl, każdego dnia i tygodnia ceny powinny spadać, więc napełnianie zbiorników pod korek nie ma większego sensu. Czas ciągle będzie sprzymierzeńcem kierowców, przynajmniej na razie. – Do końca roku nie wyobrażam sobie żadnych podwyżek. Średnio przed świętami za najpopularniejszą dziewięćdziesiątkę piątkę płacić będziemy 4,73-78, w tych też okolicach znajdzie się olej napędowy, który przestanie też być tańszym paliwem – ostrożnie prognozuje Urszula Cieślak. – Minimalnie przed gwiazdką na najbardziej konkurujących cenowo stacjach zobaczyć będziemy mogli 4,55 zł, a z cała pewnością nie będzie już cen powyżej 5 złotych.

 

Źródło

 

 

 


 

Katagoria: Sprawy przewoźnicze
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 4 lata temu.