Select Page


Drabpol: Klimatyzator hydrauliczny KONVEKTA


 

W tym roku mija 20 lat od nawiązania współpracy pomiędzy firmami DRABPOL a  niemiecką firmą KONVEKTA- producentem klimatyzatorów i agregatów chłodniczych do  pojazdów. Tej wiosny oferta Drabpol-u  w tym zakresie powiększyła się klimatyzator hydrauliczny, połączony z obiegiem wody, przeznaczony do klimatyzowania kabiny kierowcy.

Po raz pierwszy w Polsce nowe urządzenie prezentowane było na targach Autostrada w Kielcach; swoją światową premierę miało z kolei na targach BAUMA w Monachium.

Nowy system klimatyzacji składa się z dwóch komponentów:

– pierwszy z nich składa się ze sprężarki ze zintegrowanym napędem hydraulicznym oraz skraplacza. Posiada on zamknięty obwód czynnika chłodniczego, który jest napełniony fabrycznie, co sprawia, że jest komponentem bezobsługowym.
– drugi  to wymienniki ciepła ogrzewania oraz parownik. Są one połączone z klimatyzacją kabiny kierowcy. Schładzanie (wymiana pomiędzy dwoma komponentami) ma miejsce w osobnym obiegu glikolowo-wodnym.

Cały system zaprojektowany jest w taki sposób, aby był wydajny oraz odporny na wstrząsy, co sprawia, że może być łatwo wbudowany w pojazdach terenowych.

Fabrycznie zamknięty obwód czynnika chłodniczego gwarantuje ,  że serwis oraz konserwacja są bardzo proste, ponieważ fabrycznie napełniony komponent może być wymieniany jako całość. Dodatkową korzyścią jest mniejsza ilość czynnika chłodniczego w porównaniu z systemami tradycyjnymi.
W ten sposób czas przestoju pojazdu/maszyny może być zredukowany do minimum.
Do wymiany nie jest wymagany wykwalifikowany personel, stąd koszty serwisu są również zredukowane.
Hydrauliczny napęd jest nie tylko łatwy do podłączenia i redukuje przestrzeń komory silnika, ale także oszczędza pieniądze, ponieważ nie jest potrzebny specjalistyczny uchwyt sprężarki. Ponadto zapobiega to przegrzewaniu silnika, gdyż  skraplacz nie obciąża dodatkowo systemu.
Kolejną zaletą hydraulicznego napędu jest stała prędkość, co zabezpiecza sprężarkę przed uszkodzeniami oraz zwiększa jej wydajność.

Schemat działania klimatyzatora hydraulicznego:

 


 

Katagoria: Sprawy przewoźnicze
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 5 lat temu.