Select Page


e100: Wiadomości ze Wschodu


 

Białoruś: Elektroniczne deklaracje przez IRU TIR-EPD
Już teraz przewoźnicy międzynarodowi realizujący przewozy zgodnie z procedurą TIR mogą samodzielnie, bez udziału osób trzecich, wypełnić elektroniczną deklarację poprzez aplikację TIR-EPD dla importu lub tranzytu przez Białoruś. Dane w elektronicznej deklaracji powinny zgadzać się z danymi zawartymi w dokumentach towarzyszących.  Wtedy deklaracja zostanie przyjęta. W przypadku złożenia deklaracji elektronicznej kierowca powinien poinformować celnika o tym, że dokumenty zostały sporządzone za pomocą IRU TIR-EPD.

Rosja: Paliwo znika i drożeje
W związku z remontem omskich zakładów petrochemicznych w wielu regionach Rosji pojawiły się problemy z dostawą paliwa do punktów sprzedaży hurtowej i detalicznej. Rosyjskie Ministerstwo Energetyki skieruje w październiku 100 tysięcy ton paliwa na Syberię i Ural. Problemy z dostawami odnotowano również w obwodzie kemerowskim i tomskim i w kraju ałtajskim. W całym kraju ceny detaliczne oleju napędowego wzrosły  w ubiegłym tygodniu o  1,2%.

Rosja: dobiegają końca prace remontowe na przejściu granicznym Tieriechowo.

15 października powinny zakończyć się prace remontowe, z powodu których przez ostatni miesiąc  na przejściu granicznym Tieriechowo tworzyły się korki po 300-400 ciężarówek. W ciągu ostatnich kilku dni korki zmniejszają się i już dziś na granicy stoi 190 samochodów.  

Rosja: urząd celny nie radzi sobie z przeprowadzaniem kontroli

Przypominamy, że rosyjscy celnicy od 29 czerwca, oprócz kontroli dokumentów, przeprowadzają również kontrolę sanitarną, weterynaryjną oraz kontrolę kwarantanny towarów. Wcześniej funkcje te wykonywali specjaliści innych organów kontroli. Zgodnie z nowymi dokumentami normatywnymi towar podlegający obowiązkowej kontroli lub wywołujący podejrzenia celników będzie kierowany do kontroli według poprzednich zasad.


Więcej: www.e100.pl


 

Katagoria: Sprawy przewoźnicze
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 8 lat temu.