Select Page


E100: Wiadomości ze Wschodu


 


Łotwa – Rosja. Na granicy będzie obowiązywał elektroniczny system rejestracji ciężarówek w kolejce
Łotewski rząd przyjął poprawki do ustawy o granicy państwowej według których od 1 lipca 2012 roku na granicy łotewsko-rosyjskiej wprowadzony zostanie elektroniczny system rejestracji pojazdów w kolejce. Wstępna rejestracja skróci czas postoju w kolejce i umożliwi przewoźnikom bardziej ekonomiczne wykorzystanie zasobów. Przypominamy, że wielokilometrowe kolejki ciężarówek na granicy Łotwy i Rosji pojawiły się w sierpniu 2006 roku. Liczba pojazdów w korku sięgała wtedy 2200 sztuk. W ubiegłym roku przed świętami na przekroczenie granicy czekało ponad 1500 samochodów ciężarowych.

Ukraina: będą kary za brak tachografu
Na Ukrainie wprowadzane są przepisy prawa międzynarodowego dotyczące instalowania i użytkowania tachografów w pojazdach. Obowiązek zainstalowania tych urządzeń wynika z ostatniej zmiany ustawy „O transporcie samochodowym” przyjętej 12 stycznia 2012 roku przez Radę Najwyższą. Przepisy dotyczą zarówno obywateli Ukrainy jak i cudzoziemców.

Ukraina: za przemyt nie grozi więzienie
Dotychczas za nielegalny przewóz przedmiotów o wartości ponad 470 tysięcy hrywien (46 tysięcy euro) groziło pozbawienie wolności, a od 17 stycznia bez względu na wartość towaru przewoźnik będzie musiał zapłacić karę pieniężną. Złamanie przepisów artykułu 352 Kodeksu Celnego (dot. przemytu) przewiduje karę pieniężną w wysokości 100 procent od wartości towarów, konfiskatę towaru oraz środka transportu, w którym był przewożony. Urzędy Celne apelują do przewoźników, aby, jeśli nie mogą dokładnie sprawdzić liczby sztuk, numerów, stanu zewnętrznego towaru, zaznaczyli to w liście przewozowym.

Rosja: zatrzymano celnika, który przekazywał poufne dane o przewoźnikach
Celnikowi w Nowosybirsku założono sprawę sądową o bezprawny dostęp do informacji. Mężczyzna korzystał z bazy danych urzędu celnego na służbowym komputerze i bezprawnie uzyskiwał informacje dot. stanu finansowego różnych firm handlowych, a następnie przekazywał je osobom trzecim.

Rosja: z ulic Kazania odholowano ciężarówki
Stojące na poboczu w Kazaniu ciężarówki przeszkadzały w odśnieżaniu dróg. Inspektorzy drogówki pozakładali blokady na koła takich samochodów. Większość kierowców uiściła mandaty i koła zostały im odblokowane. Tym, którzy powołując się na awarię pojazdu i do tej pory zostawili ciężarówki na poboczu oraz odmówili płacenia kary w wysokości 300 rubli (7 euro), samochody zostały odholowane wczoraj na specjalne parkingi.

Rosja: w Jekaterynburgu odnalazła się zaginiona ciężarówka z jajkami
Zaginiona ciężarówka Volvo przewożąca kurze jaja, została odnaleziona 350 km od miejsca zaginięcia – w obwodzie czelabińskim. Kierowcy w ciężarówce nie było, nadal jest on poszukiwany. W dniu zaginięcia samochodu kierowca przyjechał do fermy, w której nabył dużą partię kurzych jaj o wartości 600 tysięcy rubli (14 tysięcy euro). Śledczy sprawdzają czy sprawa ma związek z przestępcami podejrzewanymi o napady na kierowców w obwodzie czelabińskim.

Białoruś: Produkcja oleju napędowego w ciągu roku wzrosła o 26,3%.

Rosja: Olej napędowy podrożał pomiędzy 12 grudnia a 12 stycznia średnio o 24 kopiejki do 27,84 rubli za litr.

Więcej: www.e100.eu


 

Katagoria: Sprawy przewoźnicze
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 7 lat temu.