Select Page


E100: Wiadomości ze Wschodu


 

Rosja: spadają ceny oleju napędowego
Ceny detaliczne oleju napędowego pomiędzy 17 a 23 stycznia spadły o 0.1%. Ponadto, służba antymonopolowa grozi sprzedawcom paliwa 10 krotnym podwyższeniem kar w razie zawyżania cen.

Rosja: w 2012 roku przemytnikom będą groziły kary pieniężne zamiast więzienia
Przed nowym rokiem zmieniony został artykuł kodeksu karnego dotyczący przemytu. Teraz w większości przypadków za naruszenia przepisów będą nakładane kary pieniężne, a nie pozbawienie wolności, np. za bezprawny wwóz odzieży i sprzętu technicznego. Zmiany dotyczą również dóbr kulturalnych: osobom zatrzymanym przy przewozie przedmiotów antykwarystycznych na kwotę poniżej miliona rubli (24 tysiące euro) grozi tylko kara pieniężna.

Rosja-Unia Europejska. Przewóz towarów do Rosji, Białorusi i Kazachstanu możliwy jest na podstawie 4 arkuszy karnetu TIR
Po utworzeniu Unii Celnej pomiędzy Rosją, Białorusią i Kazachstanem zmieniło się określenie strefy geograficznej , w której korzysta się z 4 arkuszy karnetu TIR w ramach projektu pilotażowego. Dlatego też podjęto decyzję o wprowadzeniu zmian do Deklaracji Obowiązków i Protokołu Obowiązków dotyczących korzystania z 4 arkuszowych pilotażowych karnetów TIR. Teraz można z nich korzystać przy realizacji przewozów dwustronnych  z Unii Europejskiej do Rosji, Białorusi i Kazachstanu i z powrotem.

Białoruś: od 26 stycznia przyjmuje statystyczne deklaracje towarów tylko w formie elektronicznej
Od 26 stycznia weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów Białorusi N1374. Zgodnie z dokumentem deklaracje statystyczne i czasowe deklaracje statystyczne mogą być składane tylko w formie elektronicznej. W grudniu 2011 roku 83% zarejestrowanych deklaracji statystycznych złożonych zostało w formie elektronicznej, a pozostałych 17% – w papierowej.

Więcej: www.e100.eu


 

Katagoria: Sprawy przewoźnicze
Słowa kluczowe: ,
Opublikowano 7 lat temu.