Select Page


GDDKiA: Nowy most w Andrychowie przeszedł próbę


5271
 

Nowy most w Andrychowie już w tym tygodniu zostanie oddany do użytkowania. Obiekt przeszedł pozytywnie badania pod próbnym obciążeniem, które odbywały się w czterech etapach, przy obciążeniu 80 ton i 160 ton w środku rozpiętości płyty pomostu. Po otwarciu mostu znikną uciążliwe objazdy.

Badania mostu pod próbnym obciążeniem pierwotnie miały odbyć się 7 października, ale szybszy postęp prac umożliwił przeprowadzenie ich już sobotę 5 października. W pierwszym etapie dwa samochody, każdy o masie 40 ton, stanęły w połowie przęsła obciążając kolejno prawy i lewy pas ruchu. W drugim etapie cztery pojazdy o łącznej masie 160 ton stanęły w połowie przęsła i badano oddziaływania na płytę pomostu i konstrukcję łuku. Następnie takie dwa pojazdy ustawiono w ¼ rozpiętości przęsła od strony Bielska, w czwartym etapie w ¼ rozpiętości przęsła od strony Krakowa. Wyniki pomiarów były pozytywne. 7 września układano już ostatnią, ścieralną warstwę nawierzchni na wlotach skrzyżowań z ulicami Batorego i 1 Maja i montowano balustrady na moście.

Most w Andrychowie na rzece Wieprzówka ma konstrukcję łukową. Żelbetowa płyta pomostu podwieszona jest do stalowego łuku usytułowanego po przekątnej płyty. Z uwagi na ochronę przeciwpowodziową most nie ma podpór pośrednich, które stanowiłyby barierę dla wezbranych wód rzeki. Całkowita długość mostu wynosi 48,8 metra, szerokość 14, 3 m.

5271

 


 

Katagoria: Sprawy przewoźnicze
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 5 lat temu.