Select Page


GDDKiA: Ogólnopolski program ważenia samochodów ciężarowych


 

Jak czytamy na stronie GDDKiA poprawa stanu bezpieczenstwa ruchu drogowego, ochrona stanu technicznego dróg krajowych i wyeliminowanie nieuczciwej konkurencji w transporcie drogowym to główne cele nowego programu wprowadzanego w życie przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajpowych i Autostrad oraz Inspekcję Transportu Drogowego. W dniu 5 listopada 2010 roku w siedzibie łódzkiego Oddziału GDDKiA odbyła się konferencja prasowa z udziałem Dyrektora Gabinetu Ministra Infrastruktury – Marcina Barańskiego, Zastępcy Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad – Andrzeja Maciejewskiego i Głównego Inspektora Transportu Drogowego – Tomasza Połcia.

W związku ze stale rosnącą liczbą samochodów ciężarowych na polskich drogach i licznymi przypadkami przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej pojazdów planowane jest utworzenie na DROGACH KRAJOWYCH (drogach najwyższych kategorii; głównych, głównych ruchu przyśpieszonego, ekspresowych i autostradach) ponad 300 miejsc tzw. preselekcyjnej kontroli pojazdów, która pozwoli wyeliminować z ruchu samochody przeciążone lub przekraczające dopuszczalne gabaryty. Takie miejsca znajdą się zarówno na drogach istniejących, jak i mających dopiero powstać. Z badań wynika, że samochód, który przekroczył dwukrotnie dopuszczalną masą przy jednorazowym przejeździe zużywa drogę tak jak 2,5 miliona samochodów osobowych.

Ocenia się, że dzięki temu wpływy do budżetu państwa z tytułu kar dla NIEUCZCIWYCH przewoźników wzrosną z 9 do 40 milionów złotych rocznie. W przyszłości ma także zostać uproszczony system egzekucji kar a pieniądze w ten sposób pozyskane mają trafić na tremonty i utrzymanie dróg. Program będzie wprowadzany do 2015 roku. W województwie łódzkim oprócz sześciu istniejących miejsc do ważenia pojazdów na drogach krajowych ma powstać jeszcze ponad 20.

Region łódzki to miejsce szczególnie istotne jeśli chodzi o realizację programu. Tutaj bowiem już za dwa lata przetną się dwie ważne autostrady A1 i A2, znajduje się tu również wiele centrów logistycznych, które generują ruch najcięższych samochodów.

Źródło: www.gddkia.gov.pl


 

Katagoria: Sprawy przewoźnicze
Słowa kluczowe: ,
Opublikowano 8 lat temu.