Select Page


GDDKiA: Pierwsze bramownice systemu viaTOLL stają przy drogach


 

Dwie pierwsze bramownice viaTOLL – Elektronicznego Systemu Poboru Opłat stanęły na trasie ekspresowej S1 na Śląsku. W całej Polsce trwają prace związane z budową kolejnych. Do 1 lipca 2011 roku, kiedy zacznie działań viaToll, powstanie ponad 430 takich konstrukcji.

Elektroniczny System Poboru Opłat – viaTOLL wykorzystuje technologię komunikacji bezprzewodowej krótkiego zasięgu. Aby mógł funkcjonować, nad wybranymi odcinkami sieci dróg  włączonych do systemu (w pierwszym etapie 1,5 tys. km) nad jezdniami muszą stanąć specjalne bramownice. Są to lekkie stalowe konstrukcje, wyposażone w anteny umożliwiające komunikację z urządzeniami pokładowymi viaBOX, które będą musiały być zamontowane w każdym pojeździe o wadze powyżej 3,5 t. poruszającym się po drogach włączonych do viaTOLL.

Każdorazowo, gdy taki pojazd będzie mijał bramownicę, zostanie naliczona opłata za przejazd określonym odcinkiem drogi włączonej do systemu.

Proces budowy bramownic, jak i cały proces budowy systemu viaTOLL przebiega zgodnie z harmonogramem i zapisami umowy między GDDKiA i wykonawcą systemu firmą Kapsch.

Przypominamy, że viaTOLL będzie obowiązkowy dla pojazdów powyżej 3,5 t. Zastąpi system winietowy, który będzie obowiązywał do 30 czerwca 2011 r. Więcej informacji o systemie na stronie www.viatoll.pl.


Źródło: gddkia.gov.pl


 

Katagoria: Sprawy przewoźnicze
Słowa kluczowe: ,
Opublikowano 8 lat temu.