Select Page


GDDKiA: Polska wykorzysta szwedzką wiedzę


 

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała 8 listopada 2010 roku w Krakowie porozumienie o kompleksowej współpracy ze Szwedzką Administracją Transportową. Współpraca potrwa co najmniej sześć lat.

– Podstawowym celem porozumienia jest podniesienie bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce, dzięki postawieniu na dobre, sprawdzone wzorce działań, wykorzystywane w ostatnich latach przez naszych szwedzkich partnerów – mówi Andrzej Maciejewski, Zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, zajmujący się zarządzaniem siecią dróg krajowych.

GDDKiA, na podstawie porozumienia, otrzyma od Szwedów szczegółowe know-how w zakresie BRD, które będzie wykorzystywane jako konkretne rozwiązanie inżynierskie w czasie modernizacji istniejącej sieci dróg w Polsce oraz przy nowych inwestycjach. Szczególny nacisk zostanie położony na możliwość stosowania rozwiązania „2+1”, czyli budowy dróg, które będą wyposażone fragmentami w dwa, a fragmentami w jeden pas ruchu. Szwedzi tego typu rozwiązanie stosują bardzo często. To jedna z przyczyn decydujących o tym, że Szwecja od lat otwiera światowe rankingi krajów, w których na drogach ginie minimalna liczba osób, a do wypadków drogowych dochodzi niezwykle rzadko.

Polska centralna administracja drogowa będzie również korzystać ze szwedzkich doświadczeń w zakresie budowy i utrzymania mostów i tuneli oraz z wiedzy dotyczącej budowy inteligentnych systemów transportowych. Obie administracje drogowe zadeklarowały też, że będą rozwijać rozwiązania informacyjne kierowane do kierowców podróżujących promami między Szwecją i Polską.

Źródło: www.gddkia.gov.pl


 

Katagoria: Sprawy przewoźnicze
Słowa kluczowe: , ,
Opublikowano 9 lat temu.