Select Page


MI: Sprostowanie do artykułu z Faktu


 

„W związku z publikacją „Unia może nam zabrać 5 miliardów”, zamieszczoną w dzienniku Fakt z 8 września 2011 r., Biuro Informacji i Promocji informuje, że artykuł ten zawiera nieprawdziwe informacje i wprowadza opinię publiczną w błąd.

Nieprawdziwa jest informacja, że „Unia Europejska upomina się o zwrot 5 mld zł”. Nieprawdziwe jest również stwierdzenie, że minister Cezary Grabarczyk wydał taką kwotę niezgodnie z przeznaczeniem.

Polski rząd zwrócił się do Komisji Europejskiej z wnioskiem o przesunięcie kwoty 1,2 mld euro, powstałej z oszczędności poprzetargowych na projektach kolejowych, na projekty drogowe. Nie ma jeszcze oficjalnej decyzji Komisji w tej sprawie. Nie ma zagrożenia utraty środków, a tym bardziej zwrotu środków do komisji Europejskiej. Rozmowy z Komisją Europejską dotyczą tego, czy kwota 1,2 mld euro zostanie wydana na inwestycje drogowe czy kolejowe.

Nieprawdą jest też stwierdzenie, że minister Grabarczyk „dorzucił na budowę dróg 4,8 mld zł, które dostaliśmy od Unii na budowę linii kolejowych”. Każdorazowo decyzję o limicie wydatków na budowę dróg krajowych podejmuje Rada Ministrów.

Nieprawdziwe jest też stwierdzenie, że komisarz Siim Kallas będzie rekomendował odebranie nam pieniędzy. Kwota 1,2 mld euro jest częścią środków przyznanych Polsce i Komisja Europejska tego nie kwestionuje, dyskusja dotyczy jedynie tego, na jakie projekty kwota ta zostanie wydana.”

Źródło: mi.gov.pl


 

Katagoria: Sprawy przewoźnicze
Słowa kluczowe: ,
Opublikowano 8 lat temu.