Select Page


GDDKiA: Zakazy wyprzedzania przez pojazdy ciężarowe na A4 Wrocław – Krzywa


 

Na podstawie liczby wypadków z udziałem pojazdów ciężarowych ustalono następujące odcinki na autostradzie A4 (Wrocław – Krzywa), na których zostaną wprowadzone – obowiązujące całorocznie – zakazy wyprzedzania przez pojazdy ciężarowe.

Pietrzykowice – Sokolniki (na odcinku znajdują się węzły: Pietrzykowice i Kąty Wrocławskie) – długość ok. 15 km

Piotrowice – Kostomłoty (obszar w. Kostomłoty) – długość ok. 5 km

Sokolniki k/Jarosławia – Udanin (na odcinku znajdują się węzły Jarosław i Udanin) – długość ok. 5 km

Udanin – Wądroże Wielkie – jezdnia południowa (w kierunku Wrocławia), na odcinku znajdują się węzły Udanin, Budziszów Wielki, Wądroże Wielkie  – długość ok. 10 km

Na odcinku Legnickie Pole – Krzywa obecnie funkcjonują okresowo ustawiane zakazy wyprzedzania przez pojazdy ciężarowe (zakazy wyprzedzania w obszarze wzniesień obowiązujące w sezonie zimowym). W tych lokalizacjach oznakowanie będzie miało charakter docelowy (całoroczny).

Poza wskazanymi odcinkami pojazdy ciężarowe będą miały możliwość wykonywania manewru wyprzedzania.

Zasadą zmian jest zminimalizowanie wypadków z udziałem pojazdów ciężarowych, zwiększenie płynności ruchu, a przez to bezpieczeństwa użytkowników autostrady. Chodzi m.in. o sytuacje, kiedy pojazdy ciężarowe wyprzedzając siebie nawzajem wykonują ten manewr przez kilka kilometrów blokując oba pasy ruchu. W takich sytuacjach, mających miejsce szczególnie w okolicach węzłów autostradowych utrudnione jest bezpieczne włączanie i wyłączanie się z ruchu innych pojazdów, co zwiększa ryzyko wypadków. We wskazanych lokalizacjach, gdzie będzie obowiązywał zakaz wyprzedzania przez pojazdy ciężarowe znajdują się właśnie węzły autostradowe.
 
O zakazie wyprzedzania przez pojazdy ciężarowe będą informowały znaki B26. Oznakowanie zostanie wprowadzone po zatwierdzeniu pod koniec stycznia br.

Jest to wspólna inicjatywa Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Policji na rzecz poprawy bezpieczeństwa wszystkich użytkowników autostrady.

Więcej informacji…


 

Katagoria: Sprawy przewoźnicze
Słowa kluczowe: , ,
Opublikowano 6 lat temu.