Select Page


GDDKiA:Test Systemu Poboru Opłat na A4 Wrocław-Gliwice


 

1 czerwca 2012 roku zostanie uruchomiony manualny pobór opłat na fragmencie autostrady A4 Wrocław/węzeł Bielany Wrocławskie – Gliwice/ węzeł Sośnica, zarządzanej przez GDDKiA. Opłatami za przejazd tym odcinkiem zostaną objęte pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej mniejszej lub równej 3,5 t. Obowiązujące stawki za przejazd 1 km autostrady to 0,05 zł dla motocykli i 0,10 zł dla samochodów osobowych.

Aby przyzwyczaić kierowców do nowego systemu i zapewnić płynność ruchu operator viaToll przeprowadza testy systemu poboru opłat na autostradzie A4. Celem testów jest sprawdzenie  funkcjonalności systemu w warunkach rzeczywistego ruchu pojazdów. Aby przekroczyć bramkę wjazdową na płatny odcinek autostrady należy w terminalu nacisnąć przycisk, pobrać bilet, aby po podniesieniu szlabanu jechać dalej. Całość operacji trwa do kilkunastu sekund. Podczas testów OPŁATY za PRZEJAZD NIE SĄ POBIERANE! Dzięki obserwacjom ruchu pojazdów w czasie testów będą wprowadzane zmiany w organizacji ruchu, aby wskutek natychmiastowej reakcji udrożnić przejazd przez Punkt Poboru Opłat zwiększając liczbę dostępnych dla kierowców bramek, tak jak się to stało dziś. Testy potrwają do jutra.

Od 1 czerwca 2012 r. Autostrada A4 będzie płatna także dla samochodów osobowych.
Odcinek A4 Bielany Wrocławskie-Sośnica jest płatny dla kierowców pojazdów o DMC > 3,5 t od lipca 2011 roku. Kierowcy ci rozliczają się za przejazd korzystając z elektronicznego systemu poboru opłat. Natomiast od 1 czerwca 2012 roku odcinek ten będzie płatny także dla kierowców pozostałych pojazdów.

Punkty Poboru Opłat i sposoby płatności
W ramach systemu manualnego zostaną uruchomione dwa Place Poboru Opłat w ciągu drogi: Karwiany i Żernica. Pomiędzy nimi, na zjazdach – czyli poza główną jezdnią autostrady, będą zlokalizowane Stacje Poboru Opłat: Krajków, Brzezimierz, Przylesie, Prądy, Dąbrówka, Gogolin, Olszowa, Nogowczyce, Łany, Kleszczów, Ostropa i Bojków.
Opłat manualnych będzie można dokonywać kartami bankowymi, kartami paliwowymi oraz gotówką. Opłaty przyjmowane będą w polskich złotych (bilon i banknoty) oraz w euro (tylko banknoty). Reszta zawsze wydawana będzie w złotówkach.

Jak zapłacą za przejazd kierowcy najcięższych pojazdów?
Kierowcy pojazdów o DMC>3,5 t nie będą objęci systemem manualnym. Kierowcy m.in. samochodów ciężarowych i autobusów za przejazd tym odcinkiem zapłacą tak jak dotąd, korzystając z elektronicznego systemu poboru opłat drogowych viaTOLL. Przy wjeździe i zjeździe z odcinka A4 Bielany Wrocławskie – Sośnica kierowcy pojazdów wyposażonych w viaBOX-y będą korzystać z wyznaczonych dla nich pasów ruchu, na których szlaban będzie sie podnosił automatycznie.

Źródło: www.gddkia.gov.pl


 

Katagoria: Sprawy przewoźnicze
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 6 lat temu.