Select Page


GDDKiA:umowa na budowę S17 Kurów–Lublin–Piaski pomiędzy węzłami Bogucin i Dąbrowica


 

9 czerwca złożono podpisy pod umową dotyczącą budowy kolejnego już odcinka drogi ekspresowej S17 Kurów – Lublin – Piaski. Chwilę później symbolicznym wbiciem szpadla rozpoczęto prace na całym odcinku ważnej dla Lubelszczyzny drogi ekspresowej. Przypomnijmy, że prace budowlane prowadzone są już na dwóch odcinkach o łącznej długości ponad 36 km. W ciągu miesiąca wykonawca wejdzie na trzeci odcinek o długości 7,7 km, a na dwóch ostatnich prace ruszą w październiku i listopadzie.

Wykonawcą kolejnego odcinka S17, określanego jako zadnie nr 2 pomiędzy węzłami Bogucin i Dąbrowica, jest polsko-hiszpańskie konsorcjum Budimex i Ferrovial Agroman. To samo, które prowadzi już prace na zadaniu nr 5 od węzła Witosa do początku obwodnicy Piask. Budowę 7,7 km odcinka drogi ekspresowej S17, wraz z łącznikiem do granic miasta w kierunku przedłużenia al. Solidarności o długości 2 km konsorcjum wyceniło na nieco ponad 415 mln zł. W ramach inwestycji powstanie także sieć dróg dojazdowych o łącznej długości 8,7 km, ekrany przeciwhałasowe o łącznej długości 7,5 km, osiem obiektów inżynieryjnych (most i siedem wiaduktów) oraz trzynaście przejść dla zwierząt średnich, małych oraz płazów. Wykonawca będzie miał 24 miesiące od podpisania umowy na realizację inwestycji.

Największy postęp prac przy budowie S17 jest na zadaniu nr 5, od węzła Witosa do początku obwodnicy Piask. Umowę z konsorcjum Budimex i Ferrovial Agroman podpisano 12 listopada 2010 r., a obecnie na całej długości prowadzona jest przebudowa istniejącej drogi krajowej nr 17 do parametrów trasy ekspresowej.

3 marca 2011 r. podpisano umowę z wykonawcą zadania nr 1, od węzła Sielce do węzła Bogucin. Polsko-portugalskie konsorcjum firm: Mota – Engil Polska Central Europe z siedzibą w Krakowie wraz z partnerami Mota – Engil Engenharia e Construcao (Portugalia), Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów, Komunalne Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Lublina i Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Puławy budowę 23-kilometrowego odcinka wyceniło na ok. 629,5 mln zł. Obecnie trwają prace ziemne.

Na 14 lipca br. wyznaczono termin otwarcia ofert na budowę zadania nr 3, pomiędzy węzłami Dąbrowica i Lubartów, a w ostatniej dekadzie czerwca wyślemy zaproszenia do wykonawców zakwalifikowanych w pierwszym etapie przetargu na budowę zadnia nr 4 pomiędzy węzłami Lubartów i Witosa.

Koszt budowy drogi ekspresowej S17 na odcinku Kurów – Lublin – Piaski szacowany jest na ok. 3,5 mld zł i będzie dofinansowany ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Źródło: gddkia.gov.pl


 

Katagoria: Sprawy przewoźnicze
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 7 lat temu.