Select Page


Gigantyczna kontrabanda w rękach podlaskich celników


 

Transport 13 milionów sztuk nielegalnych papierosów przechwycili podlascy celnicy z polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Bobrownikach. To jedno z największych ujawnień przemytu papierosów w historii polskiej Służby Celnej.

W niedzielę rano do odprawy celnej podjechała ciężarówka kierowana przez obywatela Rosji. Z dokumentów przedstawionych przez kierowcę funkcjonariuszom celnym wynikało, że w naczepie przewożone są z Rosji do Polski trociny i opiłki drewna. Celnicy postanowili jednak baczniej przyjrzeć się ciężarówce na rosyjskich numerach rejestracyjnych. Samochód został skierowany do kontroli szczegółowej, tym bardziej, że zasadność jej przeprowadzenia wskazał pies służbowy swoim zachowaniem.

Po podniesieniu plandeki okazało się, że cała naczepa wypełniona jest kartonami z tytoniową kontrabandą. Łącznie funkcjonariusze celni doliczyli się 650 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Nielegalny towar wraz z ciężarówką zostały zajęte do wszczętej przez celników sprawy karnej skarbowej. Kierowca został zatrzymany, jak twierdzi, nic nie wiedział o przewożonym ładunku, który ujawnili podlascy celnicy. Za przemyt grozi mu kara 5 lat pozbawienia wolności. Gdyby papierosy trafiły na czarny rynek Skarb Państwa i budżet Unii Europejskiej straciłby blisko 11,5 mln zł z tytułu nieuiszczonych należności celnych i podatkowych. Wyjaśnienie wszystkich okoliczności próby nielegalnego przywozu papierosów nastąpi we wszczętej sprawie karnej skarbowej.

Źródło: www.mf.gov.pl


 

Katagoria: Sprawy przewoźnicze
Słowa kluczowe: , , ,
Opublikowano 9 lat temu.