Select Page


GITD: 15 przypadków manipulacji tachografem


 

Jak podaje GITD w dniu 19 listopada inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego z Poznania prowadząc na terenie Wielkopolski wieczorne i nocne czynności kontrolne wykryli aż 15 przypadków manipulacji i zafałszowań zapisów w tachografach analogowych i cyfrowych.

Najczęściej stosowaną przez kierowców metodą manipulacji przy zapisie w tachografie wykrywaną przez inspektorów było używanie magnesów na nadajniku przy skrzyni biegów pojazdu.

Przemęczenie, które może być przyczyną zaśnięcia kierowcy podczas jazdy oraz niesprawne systemy bezpieczeństwa ABS i ESP, które w momencie wyłączenia tachografu nie funkcjonują prawidłowo, stwarzają podwójne zagrożenie dla innych uczestników ruchu.

W związku z wykrytymi naruszeniami podczas powyższych kontroli, inspektorzy ukarali kierowców mandatami karnymi, a wobec przewoźników wszczęli postępowania administracyjne zagrożone łączna karą w wysokości 189 000 zł. To już kolejna udana akcja wielkopolskich inspektorów nastawiona na walkę z niebezpiecznym procederem jakim jest stosowanie wyłączników i magnesów w tachografach pojazdów ciężarowych.


 

Katagoria: Sprawy przewoźnicze
Słowa kluczowe: , ,
Opublikowano 9 lat temu.