Select Page


GITD: Całodobowe kontrole trzeźwości kierowców w Budzisku


 

W nocy z 7 na 8 maja Inspekcja Transportu Drogowego poddała kontroli drogowej 348 pojazdów przekraczających granicę polsko-litewską w Budzisku. Kierowców sprawdzano pod kątem trzeźwości, a także posiadania odpowiednich zezwoleń wymaganych w międzynarodowym przewozie drogowym. Żaden kierowca nie był pod wpływem alkoholu. Na przewoźników nałożono 5 kar administracyjnych za nieprawidłowe wypełnienie zezwoleń.

Wzmożone całodobowe kontrole drogowe niedaleko dawnego przejścia granicznego w Budzisku prowadzone są od soboty, 28 kwietnia. W dniu 26 kwietnia, w wyniku spotkania z przedstawicielami stowarzyszeń przewoźników, minister transportu Sławomir Nowak powołał specjalny zespół, w porozumieniu z innymi resortami, zmierzający do wzmocnienia kontroli polskich zezwoleń wykorzystywanych przez przewoźników zagranicznych obligując Inspekcję Transportu Drogowego do intensywnej kontroli na drogach do i z Budziska. W ramach prowadzonej akcji „Trzeźwość” sprawdzane są zatem także zezwolenia na wykonywanie międzynarodowego przewozu drogowego.

Ustawa o transporcie drogowym za wykonywanie międzynarodowego przewozu drogowego bez posiadania w pojeździe wymaganego ważnego zezwolenia przewiduje karę administracyjną w wysokości 10.000 zł, a za niewypełnienie przed wjazdem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub niewłaściwie wypełnienie wymaganego przy międzynarodowym przewozie drogowym rzeczy zezwolenia – 8.000 zł.

Od początku trwania akcji Inspekcja Transportu Drogowego skontrolowała 3223 pojazdy, z czego ok. 60 % stanowiły te należące do przewoźników rosyjskich, pozostałe zaś do m.in. podmiotów białoruskich, ukraińskich, macedońskich i kazachskich. Do tej pory inspektorzy zatrzymali jednego nietrzeźwego kierowcę. Stwierdzono 76 naruszeń ustawy o transporcie drogowym, z czego większość – 71 – dotyczyła nieprawidłowo wypełnionych zezwoleń.

Źródło: gitd.gov.pl


 

Katagoria: Sprawy przewoźnicze
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 7 lat temu.