Select Page


GITD: naruszenia norm czasu pracy i fałszowanie zapisów tachografu


 

W dniu 14 stycznia inspektorzy z Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego z oddziału leszczyńskiego prowadzili wspólne kontrole przewozów drogowych z policjantami z Komendy Miejskiej z Leszna.

Do rutynowej kontroli zatrzymano między innymi pojazd ciężarowy wykonujący przewóz artykułów spożywczych do jednej z sieci dyskontów. Podczas kontroli zatrzymanego pojazdu stwierdzono, że kierowca  fałszuje zapisy rejestrowane przez tachograf. Podczas oględzin pojazdu inspektorzy stwierdzili, że do nadajnika impulsów kierowca przymocował dodatkowe urządzenie, które powodowało rejestrowanie odpoczynku kierowcy w czasie faktycznego prowadzenia pojazdu.

Analiza dokumentów wykazała, że w godzinach porannych kierowca przerwał odpoczynek dobowy i z odłączonym tachografem kontynuował dystrybucję towarów, tłumacząc ten fakt pilnymi terminami rozładunków.

Na podstawie znowelizowanej z początkiem 2012 roku ustawy o transporcie drogowym kierowca został ukarany mandatem karnym w  wysokości 2000 zł. Kierującemu zakazano prowadzenia pojazdu do momentu odebrania prawidłowego odpoczynku dobowego. Wobec przewoźnika wszczęto postępowania administracyjne, które wyjaśni na ile organizacja przewozów przyczyniła się do stwierdzonych nieprawidłowości.

Źródło: gitd.gov.pl


 

Katagoria: Sprawy przewoźnicze
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 7 lat temu.