Select Page


GITD: Odpoczywał wirtualnie


gitd
 

W dniu 10 grudnia o godz. 21:20 na ul. Żmigrodzkiej we Wrocławiu inspektorzy z Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego zatrzymali do kontroli drogowej pojazd członowy należący do przewoźnika krajowego, którym kierowca realizował przewóz towaru w relacji Leszno – Kraków.

W toku analizy i porównania zapisów karty kierowcy, danych pobranych bezpośrednio z tachografu cyfrowego oraz dokumentacji związanej z przewożonym ładunkiem, ujawniono używanie niedozwolonego urządzenia powodującego nierejestrowanie wskazań tachografu w zakresie prędkości pojazdu, aktywności kierowcy i przebytej drogi.

Wobec jednoznacznych ustaleń w toku kontroli, kierowca potwierdził, iż w godzinach 6:05 i 7:05 używał wyłącznika tachografu wpiętego w układ zasilania urządzenia kontrolno-pomiarowego w czasie gdy rzeczywiście prowadził pojazd. Jak wyjaśnił podczas kontroli zrobił to celem wykazania realizacji ciągłości odpoczynku dobowego.

Inspektorzy po szczegółowej kontroli pojazdu ujawnili i zabezpieczyli pilota zdalnego sterowania oraz urządzenie bazowe wyłącznika. Urządzenie ukryte było w miejscu przeznaczonym na głośnik radia zaraz za siatką maskującą w lewym górnym rogu kabiny pojazdu.

Za stwierdzone nieprawidłowości wobec przewoźnika wszczęto postępowanie administracyjne zagrożone nałożeniem kary w kwocie 5000 zł. Na kierującego nałożono mandat karny w kwocie 2000 zł.

Źródło: GITD


 

Katagoria: Sprawy przewoźnicze
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 5 lat temu.