Select Page


GITD: Plaga manipulacji oraz „oszustw” na tachografie


 

W ramach popołudniowo-nocnych działań realizowanych w ostatni weekend przez Dolnośląską Inspekcję Transportu Drogowego ujawniono ponadprzeciętną liczbę manipulacji na tachografach analogowych i cyfrowych.

W trakcie kontroli w Głogowie inspektorzy ujawnili dwa przypadki manipulacji danymi zapisanymi w tachografie cyfrowym. W pierwszym z tych przypadków kierowca zakłócał pracy impulsatora, co prowadziło do rejestrowania przez urządzenia rejestrujące odpoczynku w sytuacji gdy kierowca w rzeczywistości prowadził pojazd, bądź wykonywał inną pracę. W drugim przypadku ujawniono, że kierowca nie rejestrował części okresów prowadzenia oraz innej pracy na swojej karcie kierowcy. W rzeczywistości, co ujawniła analiza z uwzględnieniem powyższych danych kierujący wielokrotnie przekroczył dzienny czas prowadzenia pojazdu oraz skrócił dzienne odpoczynki.

W podobny sposób naruszenia dopuścił się w tym samym czasie kierowca kontrolowany w obrębie przejścia granicznego Kudowa/Nachod na drodze krajowej nr 8. Wykonując międzynarodowy transport drogowy rzeczy kierowca nie rejestrował swojej aktywności do czego był zobowiązany. Podczas składania wyjaśnień kierowca potwierdził ustalenia kontrolujących. Dodatkowo ustalono, iż kierowca dopuścił się manipulacji w ten sposób, że na wykresówce zarejestrował tylko odległość 135 km. Z dokumentu przewozowego wynikało natomiast, iż w tym samym dniu kierowca dokonał załadunku w miejscowości Regensburg w Niemczech, w związku z czym na wykresówce brakowało zarejestrowanej aktywności kierowcy i przebytej drogi na trasie Praga (CZ) – Regensburg (D) – Praga (CZ).

Oprócz typowych manipulacji Inspektorzy ujawnili wiele przypadków jazdy kierowców na nie swojej karcie. W dniu 13 września inspektorzy z legnickiego oddziału WITD we Wrocławiu zatrzymali do kontroli 40 tonowy zespół pojazdów. Po rozpoczęciu czynności kontrolnych okazało się, iż w zamontowanym w pojeździe tachografie cyfrowym znajduje się karta kierowcy innego, niż kontrolowany. Kierowca celem ukrycia swojego rzeczywistego czasu jazdy rejestrował swoje aktywności na karcie innego pracownika firmy, na rzecz której realizował przewóz drogowy. Kolejne zdarzenie miało miejsce również w Legnicy tego samego dnia przed północą. Jak ustalono na podstawie danych cyfrowych oraz protokołu z przesłuchania świadka, kierowca samochodu ciężarowego posługiwał się cudzą kartą, ponieważ chciał wykonać przejazd pod załadunek w Legnicy pojazdem kolegi z pracy, który w tym czasie przebywał w domu w Jeleniej Górze. W innym przypadku w ramach prowadzonych czynności kierowca, jak poprzednio, rejestrował swoje aktywności na karcie kolegi z firmy. Na uwagę zasługuje również to, iż za okres w którym korzystał z nieswojej karty, miał wydane zaświadczenia o działalności informujące o tym, że miał wolne od pracy – „odbierał odpoczynek tygodniowy”.

W dniu 14.09.2013 r. o godz. 18.40 na punkcie kontrolnym Karwiany (153 km A4) został zatrzymany do kontroli 40 tonowy zespół pojazdów. W momencie zatrzymania kierowca jechał na karcie należącej do innej osoby.

We wszystkich opisanych przypadkach zatrzymano karty kierowców, które nie należały do kierujących pojazdami. Na kierowców nałożono mandaty karne lub skierowano wnioski do sądów. W uzasadnionych przypadkach wszczęto postępowania wykroczeniowe w stosunku zarządzających transportem oraz administracyjne wobec przedsiębiorców.

 

Źródło: GITD


 

Katagoria: Sprawy przewoźnicze
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 6 lat temu.