Select Page


GITD: Skuteczna akcja inspektorów z WITD Katowice i Policji


GITD kontrole
 

W miniony piątek, pomiędzy 17.00 a 23.00, na autostradzie A-4 w okolicy Gliwic inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego wspólnie z funkcjonariuszami policji przeprowadzili akcję kontroli czasu pracy oraz trzeźwości kierowców. Trzeźwi byli wszyscy skontrolowani, ale inspektorzy WITD w Katowicach ujawnili szereg oszustw dotyczących czasu pracy kierowców.

Zmęczony, przepracowany, niewyspany kierowca samochodu ciężarowego jest poważnym zagrożeniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zwłaszcza teraz, gdy szybko zapada zmrok, widoczność na drogach utrudniają mgły, a nawierzchnia drogi staje się śliska kierowca musi być w pełni sprawny i skoncentrowany.

Powinniśmy sobie zdawać sprawę jak niebezpieczny dla innych użytkowników drogi może być przemęczony kierowca samochodu ciężarowego. Niechlubny rekordzista zatrzymany w piątek, prowadził samochód nieustannie przez ponad 30 godzin. W celu ukrycia faktycznego czasu pracy używał podczas jazdy czterech różnych kart kierowcy. Zatrzymany oszukiwał, że kierowcy ci byli z nim w trasie lecz kolejno wysiadali po drodze. Nie potrafił jednak wyjaśnić dlaczego każdy z nich zostawiał w tachografie cyfrowym swoją kartę kierowcy. Kary będą w tym przypadku wielotysięczne, zarówno dla kierowcy jak i dla przedsiębiorcy. Ponadto samochód został zatrzymany, kierowca musiał zrobić przepisową przerwę w jeździe. Zatrzymane zostały też niebędące jego własnością trzy karty kierowców, co dla ich właścicieli oznacza kłopoty, gdyż do czasu wyrobienia nowych kart nie będą mogli świadczyć pracy w charakterze kierowców.

Inne oszustwa polegały na przestawianiu zegara tachografu w celu symulowania odbycia jedenastogodzinnego odpoczynku, czy jazda w ciągu jednego dnia na dwóch wykresówkach. Inspektorzy znaleźli też dwa magnesy służące do odłączania tachografu. Celem jest takie zakłócenie jego pracy, by w czasie jazdy wykazywał odpoczynek kierowcy.

Łącznie skontrolowano niemal 200 kierowców, a różnego rodzaju wykroczenia stwierdzono w kilkunastu przypadkach.

Wspólna akcja inspektorów WITD w Katowicach i policji ułatwia prowadzenie kontroli i daje lepsze rezultaty. Dlatego działania takie będą kontynuowane.

Źródło: GITD


 

Katagoria: Sprawy przewoźnicze
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 6 lat temu.