Select Page


GITD: związał rozerwane części pasa


 

Jak podaje GITD w dniu 28 kwietnia na punkcie kontrolnym w miejscowości Wodzisław Śląski – droga krajowa nr 78 – inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Katowicach zatrzymali do kontroli dwa zespoły pojazdów przewoźnika polskiego przewożące ładunek w postaci elementów betonowych.

Z dokumentów okazanych przez kierujących wynikało, że masa każdego ładunku wynosi 24 t. W trakcie kontroli ładowni jednego z pojazdów stwierdzono znaczne przesunięcie jednego z elementów w sposób powodujący bezpośrednie zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

Przemieszczenie ładunku spowodowało dodatkowo wtórne obluzowanie pasów mocujących ładunek. Cały ładunek był zabezpieczony tylko czterema pasami LC=2000 daN (w tym jeden uszkodzony). Uszkodzony pas kierowca próbował w sposób niedopuszczalny sam naprawić – wiążąc ręcznie rozerwane części pasa.

W konsekwencji kierujący pojazdem został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 zł. Dalszy transport wstrzymano do czasu prawidłowego zamocowanie ładunku. Kierowca posiadał w pojeździe jeszcze 12 innych pasów w dobrym stanie, których wcześniej nie założył. Dopiero po doprowadzeniu mocowania ładunku do stanu zgodnego z prawem pojazd został dopuszczony do ruchu.

Tym razem działania kontrolne inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Katowicach uchroniły uczestników ruchu drogowego od niebezpiecznych konsekwencji braku wyobraźni kierowcy.

Źródło: gitd.pl


 

Katagoria: Sprawy przewoźnicze
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 9 lat temu.