Select Page


HGA GmbH: nowy obowiązek na austriackich drogach od 1.01.2012


 

Jak informuje administracja austriackich autostrad i dróg  ekspresowych ASFINAG tworzenie drogi ratunkowej w Austrii od 1 stycznia 2012 funkcjonuje w następujący sposób:

Od 1 stycznia tego roku na austriackich autostradach i drogach ekspresowych kierowcy mają obowiązek tworzenia wolnego pasa dla służb ratunkowych (tzw. „Rettungsgasse”).

Na tym pasie służby ratunkowe mogą szybciej dotrzeć do ofiar wypadków. Ważne jest, aby każdy kierowca przestrzegał tego obowiązku!

Tworzenie drogi ratunkowej funkcjonuje w następujący sposób: na autostradach i drogach ekspresowych pojazdy jadące lewym pasem zjeżdżają na lewo tak daleko jak to jest możliwe, pojazdy znajdujące się na prawym pasie zjeżdżają na prawo tak daleko jak to jest możliwe, również na pas awaryjny.

Pomiędzy pojazdami powstaje droga ratunkowa.

Na trzy- lub czteropasmowych autostradach i drogach ekspresowych tworzenie drogi ratunkowej funkcjonuje według tej samej zasady: wszystkie pojazdy jadące lewym skrajnym pasem zjeżdżają na lewo na skraj swego pasa ruchu.

Wszystkie pozostałe pasy ruchu, czyli pas środkowy i pas prawy zjeżdżają możliwie najbliżej ku prawej krawędzi jezdni, również na pas awaryjny.

Ważne jest, aby bezpośrednio obok skrajnego lewego pasa ruchu pozostał wolny pas dla służb ratunkowych o szerokości co najmniej 3,5 m.

Na drodze ratunkowej mogą jechać wyłącznie pojazdy służb specjalnych (pogotowie, straż pożarna, policja) oraz pojazdy służb drogowych i pomocy drogowej!

Proszę poinformować kierowców możliwie jak najszybciej o tej nowelizacji austriackiego kodeksu ruchu drogowego.

Po pierwsze dlatego, że droga ratunkowa może się przyczynić do uratowania życia ofiar wypadków.

Po drugie dlatego, że nieprzestrzeganie obowiązku tworzenia wolnego pasa dla służb ratunkowych (drogi ratunkowej) wzgl. jazda po drodze ratunkowej pociąga za sobą kary grzywny do 2.180,- euro.

Więcej informacji: www.hga-com.at


 

Katagoria: Sprawy przewoźnicze
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 7 lat temu.