Select Page


Izba Celna: Nielegalne papierosy w podwójnej podłodze naczepy


 

Kolejny nielegalny transport papierosów ukrytych w przerobionej podłodze naczepy przejęli funkcjonariusze Służby Celnej. Na przejściu granicznym w Hrebennem zatrzymali ciężarówkę, w której przemytnicy schowali 21 tysięcy paczek papierosów, o wartości blisko 170 tys. złotych.

Papierosy przewoził ukraiński kierowca Nikola W. Do odprawy podjechał ciężarówką z pustą naczepą. Prześwietlenie składu urządzeniem rentgenowskim nasunęło funkcjonariuszom podejrzenia, że w naczepie może być ukryty nielegalny towar. Po szczegółowej rewizji okazało się, że w specjalnie przekonstruowanej podłodze znajduje się 21 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Celnicy zatrzymali ciągnik wraz z naczepą, będącą dowodem przestępstwa. Przeciwko kierowcy wszczęli postępowanie karne skarbowe. Mężczyzna nie przyznaje się do próby przemytu. Jego udział w procederze wyjaśni sąd, ponieważ tam została skierowana sprawa.

Za popełnione przestępstwo przemytnikom grozi kara pozbawienia wolności i wysoka grzywna, a także przepadek na rzecz skarbu państwa zarówno ciężarówki, jak i przystosowanej do przemytu naczepy.

Służba Celna szacuje wartość zatrzymanych papierosów na blisko 170 tys. złotych. Gdyby jednak papierosy zostały nielegalnie sprzedane nie w Polsce, ale w innych krajach Unii Europejskiej, np. w Niemczech, grupy przestępcze mogłyby uzyskać z ich sprzedaży kwotę kilkakrotnie wyższą.

W tym roku na lubelskim odcinku granicy jest to już trzeci przypadek ujawnienia papierosów ukrytych w specjalnie przystosowanej do przemytu podłodze naczepy.

Źródło: Izba Celna w Białej Podlaskiej


 

Katagoria: Sprawy przewoźnicze
Słowa kluczowe: , ,
Opublikowano 8 lat temu.