Select Page


Izba Celna: 34 tys. paczek papierosów w podłodze naczepy-chłodni


 

Trzydzieści cztery tysiące paczek papierosów ujawnili funkcjonariusze Służby Celnej na terminalu granicznym w Koroszczynie.

Do zdarzenia doszło ok. godz. czwartej nad ranem, w piątek 18 lutego. W trakcie prześwietlania pustej ciężarówki chłodni wjeżdżającej do Polski z terytorium Białorusi celnicy nabrali podejrzeń, że w podłodze naczepy ukryto jakiś towar. Szczegółowa kontrola pojazdu potwierdziła podejrzenia funkcjonariuszy. Podłoga została specjalnie przygotowana do przemytu. Mundurowi wydobyli z niej aż 33 950 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. 59-letni kierowca ciężarówki należącej do polskiej firmy przyznał się do usiłowania przemytu papierosów. Jak ustalili funkcjonariusze, towar miał zostać przekazany innym osobom na jednym z parkingów w głębi kraju.

Przeciwko mężczyźnie wszczęto sprawę karną skarbową. Grozi mu kara pozbawienia wolności i wysoka grzywna. Jako dowody w sprawie zabezpieczono ciągnik wraz z naczepą, a także przemycane papierosy warte blisko 300 tys. zł. Gdyby papierosy trafiły do sprzedaży w Polsce skarb państwa mógł stracić z tytułu niezapłaconych podatków ponad pół miliona złotych.

To drugi tak duży przemyt papierosów na tym przejściu granicznym w ostatnim czasie. W połowie stycznia tego roku celnicy udaremnili przemyt ponad 33 tys. paczek papierosów ukrytych w podłodze naczepy. Również wtedy w wykryciu kontrabandy celnikom pomógł skaner RTG.

W roku 2010 Służba Celna w całym kraju udaremniła przemyt ponad 28 mln paczek papierosów.

Źródło: Izba Celna w Białej Podlaskiej


 

Katagoria: Sprawy przewoźnicze
Słowa kluczowe: , ,
Opublikowano 8 lat temu.