Select Page


Izba Celna: Papierosy wśród ryb i owoców


 

W ciężarówce-chłodni, wiozącej do Niemiec filety rybne i owoce, funkcjonariusze Służby Celnej z Dorohuska znaleźli nielegalne papierosy o wartości 300 tys. złotych.

Do zdarzenia doszło wczoraj, około 1.00 w nocy, gdy do odprawy podjechał niemiecki przewoźnik, wiozący z Ukrainy do Hamburga mrożone filety rybne i suszone owoce jarzębiny. Prześwietlenie pojazdu urządzeniem skanujacym nasunęło funkcjonariuszowi celnemu wątpliwość co do faktycznej zawartości naczepy-chłodni – niejednorodny obraz wskazywał, że w pojeździe znajduje się też inny towar. Podejrzewając, że mogą to być papierosy funkcjonariusz zdecydował o skierowaniu ciężarówki do budynku kontroli szczegółowej i przeszukaniu jej przy pomocy owczarka Służby Celnej Vivi, szkolonego do wykrywania wyrobów tytoniowych. Pies – jak się później okazało – bezbłędnie wskazał przednią część naczepy, jako miejsce ukrycia papierosów. Funkcjonariusze zdecydowali o wyładunku całego towaru.

Rozładunek był o tyle utrudniony, że w chłodni utrzymana była temperatura minus 18 stopni C, a temperatura na zewnątrz dochodziła do minus 20 stopni.

W przedniej części naczepy-chłodni funkcjonariusze Służby Celnej znaleźli 37.440 paczek papierosów. Nielegalny towar ukryty był pomiędzy kartonami z mrożonym sandaczem i zastawiony workami z suszoną jarzębiną.

Zdecydowana większość zatrzymanych papierosów – blisko 31 tys. paczek – to papierosy o nazwie Donskij Tabak, stosunkowo rzadko przemycane przez wschodnie przejścia graniczne. Co ciekawe papierosy te nie posiadały żadnych znaków akcyzy, co również jest rzadkością przy próbach przemytu. Jak wynika z opisów na paczkach, papierosy są produkcji rosyjskiej, przeznaczone na eksport.

Pozostałe 6,8 tys. paczek to papierosy marki Bond, opatrzone ukraińską akcyzą.

Kierowca ciężarówki nie przyznaje się do próby przemytu. Dochodzenie w sprawie jest w toku. Sprawa trafi do sądu.

Zabezpieczanie interesów finansowych Polski i Unii Europejskiej oraz ochrona społeczeństwa przed zagrożeniami to priorytety w strategii działania Służby Celnej na lata 2010 – 2015. Od kliku lat papierosy pochodzące z przemytu zajmują czołową pozycję wśród towarów podrabianych. Często nieznany jest ich skład. Zdarzało się, że przemycane papierosy zawierały arszenik i inne niebezpieczne substancje.

Źródło: Izba Celna w Białej Podlaskiej


 

Katagoria: Sprawy przewoźnicze
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 7 lat temu.