Select Page


Izba Celna: Wśród orzechów na święta papierosy


 


33 tys. paczek papierosów zatrzymali funkcjonariusze Służby Celnej na granicy z Ukrainą. Nielegalny towar ukryty był w naczepie-chłodni, wiozącej z Ukrainy do Niemiec orzechy włoskie. Wartość zatrzymanych papierosów to ponad ćwierć miliona złotych.

Służba Celna zatrzymała przemyt wczoraj (15.12) na przejściu granicznym w Dorohusku.

Ukraiński kierowca ciężarówki zgłosił przy odprawie celnej, że wiezie do Niemiec transport orzechów włoskich. Prześwietlenie pojazdu urządzeniem skanującym Służby Celnej jednoznacznie wykazało, że poza orzechami oficjalnie zgłoszonymi do odprawy celnej, w chłodni znajduje się jeszcze inny towar. Celnicy podjęli decyzję o przeszukaniu pojazdu. Nie zawiodło ich ani przeczucie ani doświadczenie – wśród orzechów ukryte były papierosy.

W trakcie kilkugodzinnego rozładunku,  wśród 2 tysięcy pudełek z orzechami funkcjonariusze  znaleźli 66 kartonów z papierosami. W każdym kartonie było po 500 paczek papierosów, wszystkie z ukraińskimi znakami akcyzy.

Kierowca nie przyznał się do przemytu. Twierdził, że nie miał świadomości, iż poza orzechami w chłodni znajduje się również nielegalny towar. Funkcjonariusze wszczęli przeciwko niemu postępowanie karne skarbowe. Na poczet grożącej kary zabezpieczyli od niego 33 tys. złotych. Sprawa trafi do sądu.

Na razie nie wiadomo, czy papierosy miały być dostarczone do Niemiec, czy też przemytnicy planowali ich rozładunek w Polsce.

Zabezpieczanie interesów finansowych Polski i Unii Europejskiej oraz ochrona społeczeństwa przed zagrożeniami to priorytety w strategii działania Służby Celnej na lata 2010 – 2015. Od kliku lat papierosy pochodzące z przemytu zajmują czołową pozycję wśród towarów podrabianych. Często nieznany jest ich skład. Zdarzało się, że przemycane papierosy zawierały arszenik i inne niebezpieczne substancje.

W pierwszym półroczu br. Służba Celna w całym kraju zatrzymała ponad 10 mln paczek papierosów i ok. 50 ton nielegalnego tytoniu.

Źródło: Izba Celna w Białej Podlaskiej


 

Katagoria: Sprawy przewoźnicze
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 7 lat temu.