Select Page


Jak bezpiecznie prowadzić ciężarówkę w trudnych warunkach pogodowych?


trans-org-pojazd1
 

Niedawno orkan Ksawery siał spustoszenie w całej Polsce. Oprócz setek urwanych drzew, zanotowano także liczne przypadki wywróconych naczep. Tych ostatnich można uniknąć, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności przez kierowców oraz poprzez odpowiednie przygotowanie ciężarówek do trasy. O tym, jak to zrobić można dowiedzieć się z przygotowanych przez Fundację Trans.org filmów edukacyjnych dostępnych w serwisie YouTube https://www.youtube.com/user/TRANSorgFNDN

Filmy przygotowano z myślą o kierowcach ciężarówek i właścicielach firm transportowych. Mają one pomóc w ograniczeniu zużycia paliwa i zwiększyć bezpieczeństwo na drodze. Porady mogą okazać się przydatne zwłaszcza w warunkach, które wywołał orkan Ksawery. Wiatr wiejący z ogromną prędkością sprawia, że skrzynie ładunkowe pojazdów działają jak żagiel, co znacznie utrudnia zapanowanie nad pojazdem. Kierowcy największą czujność powinni zachować na otwartej przestrzeni (pola, łąki), oraz wyjeżdżając z lasu – nagły, boczny podmuch wiatru może zepchnąć pojazd na przeciwległy pas.

Przed wyruszeniem w trasę trzeba też koniecznie sprawdzić napięcia plandeki oraz dokładną kontrolę wszystkich zapięć, gdyż w wyniku silnego wiatru plandeka może ulec zerwaniu. Z kolei prowadząc pusty pojazd, trzeba całkowicie podwinąć plandekę, aby umożliwić swobodny przepływ powietrza.

trans-org-pojazd2

Filmy instruktażowe dostępne są na oficjalnym kanale Fundacji Trans.org w serwisie YouTube, pod adresem: https://www.youtube.com/user/TRANSorgFNDN. Oprócz wspominanych wcześniej tematów, filmy traktują również o odpowiedniej aerodynamice pojazdów, prawidłowym doborze opon, mocowaniu ładunków czy przygotowaniu kabiny kierowcy.

trans-org-pojazd3

Trans.org jest pierwszą w Polsce fundacją, której działania skupiają się wyłącznie na poprawie sytuacji pracowników i firm branży transportowej. Jako organizacja non-profit Trans.org prowadzi trzy projekty, które realizują misję fundacji oraz jej cele statutowe: Green Drive (www.green-drive.eu), Rzetelny Przewoźnik (www.rzetelnyprzewoznik.pl) oraz Truckers Life.

Więcej informacji na stronie www.trans.org.


 

Katagoria: Sprawy przewoźnicze
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 5 lat temu.