Select Page


Kapsch: System viaTOLL na czas


 

System elektronicznego poboru opłat na drogach w Polsce ruszy zgodnie  z planem 1 lipca br.

– Data startu systemu 1 lipca bieżącego roku nie jest i nigdy nie była zagrożona. Prace idą pełną parą i od początku przyszłego miesiąca system będzie w pełni funkcjonalny – mówił Krzysztof Gorzkowski, Dyrektor ds. Komunikacji i Marketingu Kapsch Telematic Services -wykonawcy systemu, podczas konferencji prasowej, która odbyła się 14 czerwca w Warszawie.

Jak zapewniali na konferencji przedstawiciele KTS, polski system viaTOLL powstaje w rekordowym tempie. – W niewiele ponad 8 miesięcy nasza firma miała za zadanie zaprojektować i wprowadzić w Polsce szczelny i w pełni funkcjonalny nowoczesny system poboru opłat. Wyzwanie to, było tym większe, że w innych krajach proces ten trwał nawet trzy i więcej lat. Na nieco ponad dwa tygodnie przed startem systemu mogę spokojnie powiedzieć, że, pomimo że przyszło nam zmagać się ze specyfiką polskiego rynku i wieloma wynikającymi z tego przeciwnościami, wyrobimy się na czas i 1 lipca, zgodnie z planem uruchomimy w pełni funkcjonalny system elektronicznego poboru opłat na drogach – dodał Gorzkowski.

Na konferencji przedstawione zostały również procedury dotyczące egzekwowania prawidłowego dokonywania opłat w systemie viaTOLL oraz zaprezentowano jedną z 34 przekazanych ostatnio Mobilnych Jednostek Kontrolnych. Jak zapewniali przedstawiciele Generalnego Inspektoratu Transportu Drogowego, egzekwowanie przepisów zyskało nowy wymiar, a jakiekolwiek próby ominięcia obowiązku wnoszenia opłat w praktyce nie będą mogły się powieść.

Dysponując najnowocześniejszym sprzętem elektronicznym inspektorzy będą mieli możliwość kontrolować pojazdy na podstawie informacji przesyłanych z Centrum Zarządzania lub bezpośrednio na podstawie wskazań urządzeń zainstalowanych na pokładach swoich jednostek. Kontrolerzy nie będą już musieli łapać nieuczciwych kierowców na gorącym uczynku. Dzięki elektronicznemu zapisowi zdarzeń, osoba, która nie zapłaci za przejazd płatnym odcinkiem drogi będzie mogła zostać złapana nawet kilkaset kilometrów dalej na bezpłatnej drodze, nawet rok czy dwa lata później. System będzie szczelny, a egzekucja kary nieuchronna.


 

Katagoria: Sprawy przewoźnicze
Słowa kluczowe: ,
Opublikowano 7 lat temu.