Select Page


Kolejne odcinki polskich dróg z systemem viaTOLL


 

Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej wskazało odcinki dróg, które od 1 lipca 2012 roku zostaną włączone do sieci płatnych odcinków objętych systemem viaTOLL. Będą to fragmenty dróg krajowych nr 91, 92, 94 oraz drogi ekspresowej S7 o łącznej długości 325 km.

System viaTOLL działa w Polsce od lipca 2011 roku i w początkowej fazie obejmował ok. 1565 km dróg krajowych, ekspresowych i autostrad zarządzanych przez GDDKiA. Po dołączeniu nowych odcinków system będzie obejmował 1890 km dróg. Dołączenie fragmentów dróg krajowych nr 91 i 92 spowoduje równomierny rozkład ruchu ciężkiego pomiędzy drogi krajowe i równoległe autostrady. Do tego momentu te drogi krajowe były bezpłatną alternatywą wobec równolegle przebiegających autostrad A1 i A2.

W ciągu 10 miesięcy funkcjonowania (według stanu na 5 maja 2012 roku) podpisano w Polsce 280 tys. umów i dokonano 770 tys. rejestracji pojazdów w systemie viaTOLL. W tym użytkownicy krajowi stanowią 67 proc., a zagraniczni 33 proc. Wpływy z systemu osiągnęły 664,5 mln zł. Wśród zagranicznych użytkowników największa grupę stanowią Niemcy 17,7 proc.), Litwini (12,3 proc.) i Rosjanie (10,2 proc.).

Dotychczas z dobrodziejstwa systemu viaTOLL korzystali tylko użytkownicy pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t oraz pojazdy przewożące pasażerów posiadające więcej niż 9 miejsc siedzących.

Już od 1 czerwca 2012 roku dobrowolnie do systemu viaTOLL będą mogli dołączyć kierowcy samochodów osobowych. Będzie on dla nich wygodną alternatywą wobec manualnego systemu poboru opłat obowiązującego na odcinkach autostrad: A2 Konin-Stryków i A4 Bielany Wrocławskie-Sośnica. Kierowcy posługujący się urządzeniem pokładowym viaAUTO zapłacą bezgotówkowo za przejazd bez zatrzymywania się w Miejscach Poboru Opłat.

Jak wiadomo korzystanie z wybranych odcinków autostrad zarządzanych przez GDDKiA. Jednak kierowcy samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej niższej lub równej 3,5 t mogą zdecydować, czy wolą zapłacić za przejazd ręcznie czy elektronicznie w ramach systemu viaTOLL. W obu przypadkach stawka pozostanie taka sama i wynosi 10 gr za każdy kilometr. Opłata nie jest jak w przypadku pojazdów ciężarowych i autobusów uzależniona ani od klasy emisji spalin pojazdu, ani od liczby osi zestawu pojazdu.

Jedną z największych zalet urządzenia viaAUTO jest fakt, że do uiszczenia opłaty za przejazd określonym odcinkiem autostrady zarządzanej przez GDDKiA nie trzeba się zatrzymywać. Na bramkach wjazdowych i zjazdowych znajdują się anteny, któ­re umożliwiają komunikację między przekaźnikami, a urządzeniem po­kładowym viaAUTO zamontowanym w pojeździe. Dzięki temu przy zjeździe możliwe jest naliczenie opłaty za przejazd konkretnym odcinkiem autostrady. Rozliczenie nie wymaga płacenia gotówką, kartą płatniczą, flotową, czy zbierania rachunków za przejazd, co znacząco np. uprości rozliczenia podróży służbowych w firmach, których pracownicy często pokonują służbowo ww. odcinki. W przeciwieństwie do urządzenia viaBOX, viaAUTO można przenosić pomiędzy pojazdami.

Jak dołączyć do systemu viaTOLL?
Dla wygody użytkowników operator systemu viaTOLL proponuje uproszczoną procedurę zakupu urządzenia viaAUTO w trybie pre-paid – bez rejestracji. Decydując się na taką formę, kierowca musi pamiętać o ograniczeniach wynikających z braku rejestracji danych użytkownika w systemie (np. doładowanie konta tylko w jednym z Miejsc Obsługi Klienta lub przelewem). Oczywiście można też podać dane w trakcie rejestracji. Użytkownik otrzymuje dzięki temu m.in. możliwość korzystania z portalu self-care na stronie internetowej viaTOLL.pl (śledzenie stanu konta i transakcji, doładowania przez Internet) a także będzie otrzymywał wybranym przez siebie kanałem ostrzeżenia o niskim stanie konta. Trzecią możliwością dołączenia do systemu viaTOLL jest zawarcie umowy z odroczoną płatnością. Wymaga to przedstawienia kompletu dokumentów, a także wniesienia gwarancji (min. 195 zł za jeden pojazd). Konto z odroczoną płatnością jest jedyną formą dołączenia do systemu, która pozwala na rejestrację kilku pojazdów w ramach jednego konta.

W systemie można się zarejestrować odwiedzając jedno z sześciu Miejsc Obsługi Klienta. Ich adresy umieszczone są na stronie www.viatoll.pl. Na stronie tej można także znaleźć wykaz dokumentów, które należy przedstawić, aby założyć konto użytkownika. Po dokonaniu wyboru sposobu rejestracji w systemie, kierowca nabywa za 135 zł (109,76 zł netto) urządzenie viaAUTO o wymiarach zbliżonych do pudełka zapałek. Jego instalacja w aucie jest bardzo prosta: wystarczy nakleić je na wewnętrzną, górną część przedniej szyby. Urządzenie nie wymaga zasilania, a wewnętrzna bateria starcza na ok. 7 lat użytkowania.

LS


 

Katagoria: Sprawy przewoźnicze
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 6 lat temu.