Select Page


Komisja Europejska: Jak zmniejszyć liczbę śmiertelnych wypadków na drogach?


 

Jak czytamy na stronie Komisji Europejskiej odpowiedzialne zachowanie kierowców, poprawa jakości infrastruktury drogowej oraz bezpieczeństwa pojazdów – to czynniki, które mogą wpłynąć na ograniczenie liczby tragicznych wypadków na europejskich drogach.

W 2009 r. na drogach UE zginęło około 35 tys. osób, co stanowi spadek o ponad jedną trzecią w porównaniu z rokiem 2001. Chociaż bez wątpienia wynik ten można uznać za znaczne osiągnięcie, liczba ofiar śmiertelnych jest nadal wysoka. Z niedawno przeprowadzonego sondażu Englishfrançais na temat bezpieczeństwa drogowego w Europie wynika, że większość respondentów uważa, że należy podjąć więcej działań z myślą o zmniejszeniu liczby wypadków na drogach.

Nadmierna prędkość, jazda po spożyciu alkoholu oraz nieużywanie pasów bezpieczeństwa to główne przyczyny tragicznych w skutkach wypadków. Również zły stan dróg i pojazdy niespełniające wymogów bezpieczeństwa stwarzają niepotrzebne ryzyko.

W nowych wytycznych UE dotyczących bezpieczeństwa ruchu drogowego, które przedstawiono w lipcu ubiegłego roku, przede wszystkim położono nacisk na znaczenie szkoleń dla kierowców i wzmocnienie egzekwowania przepisów ruchu drogowego. Zwrócono również uwagę na potrzebę poprawy stanu dróg, szczególnie na obszarach wiejskich i miejskich, gdzie dochodzi do większości wypadków.

Zastosowanie inteligentnych technologii może zwiększyć bezpieczeństwo pojazdów, np. czujniki ostrzegające kierowcę, gdy pojazd zjeżdża ze swojego pasa ruchu.

Choć motocykliści i motorowerzyści stanowią zaledwie 2 proc. użytkowników dróg, co roku aż 17 proc. z nich ginie w wypadkach. Rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa, takie jak np. zaawansowane systemy hamulcowe, mogą zwiększyć bezpieczeństwo tego środka transportu.

Trzeci rok z rzędu 13 października UE organizowała Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Z tej okazji Komisja przedstawiła nowe wytyczne na najbliższe dziesięć lat oraz potwierdziła swoją chęć wywiązania się z przyjętego w 2001 r. zobowiązania dotyczącego ograniczenia o połowę liczby ofiar śmiertelnych na drogach.

Źródło: ec.europa.eu


 

Katagoria: Sprawy przewoźnicze
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 9 lat temu.