Select Page


Koszalin: Inteligenty System Transportowy


SONY DSC
 

W Koszalinie powstaje inteligentny system transportowy. Jest to warty 13,5 mln zł projekt unijny, w 85 procentach finansowany przez Unię Europejską. Ma być gotowy do 29 maja 2015 roku.

Celem systemu jest budowa nowoczesnego, poprawiającego bezpieczeństwo systemu sterującego przepływem ruchu drogowego na terenie Koszalina. Będzie to możliwe m.in. poprzez zainstalowanie na większości skrzyżowań i rond monitoringu, systemu sterowania sygnalizacją świetlną umożliwiającą płynny ruch samochodów. System będzie oparty na istniejącej i budowanej oraz planowanej miejskiej infrastrukturze światłowodowej, ujętej w głównej mierze w projekcie „Inteligentny Koszalin – rozbudowa infrastruktury społeczeństwa informacyjnego  – budowa sieci teleinformatycznej i systemu monitoringu wizyjnego”.

Inteligentny System Transportowy to również doskonały dostęp do informacji ułatwiających podróżnym i mieszkańcom poruszanie się po mieście. Począwszy od pięciu elektronicznych tablic informacyjnych na wlotach do miasta, poprzez system wag dla samochodów ciężarowych, informację dotyczącą wolnych miejsc parkingowych (cztery duże parkingi), umożliwienie bieżącego informowania o utrudnieniach w ruchu, objazdach – wszystko za sprawą portalu internetowego dotyczącego spraw komunikacyjnych.

System będzie automatycznie rozpoznawał i rejestrował tablice rejestracyjne aut przejeżdżających na czerwonym świetle, a także przekraczających dozwoloną prędkość. Poprawi to z pewnością bezpieczeństwo w mieście. Mózgiem systemu będzie Centrum Zarządzania Ruchem.  

19 listopada otwarto oferty w przetargu na wyłonienie wykonawcy (ich wykaz można znaleźć tutaj). Komisja przetargowa ma kilka dni na sprawdzenie dokumentacji pod względem formalnym i wybranie wykonawcy.

Źródło: UM Koszalin


 

Katagoria: Sprawy przewoźnicze
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 6 lat temu.