Select Page


Mercedes-Benz: Unimog BlueTec 6


Unimog
 

Nowy Unimog jest już gotowy. Pierwsze egzemplarze Unimogów z zaprezentowanej wiosną tego roku generacji BlueTec 6, wyposażonej w silniki Euro VI i inne innowacje techniczne, zostały już dostarczone klientom.

Jest bardziej przyjazny środowisku, efektywniejszy i mocniejszy – takimi cechami odznacza się nowa generacja nośników narzędzi Unimog. Widocznym symbolem postępu technicznego jest tu supernowoczesna kabina o zwiększonej widoczności, w której zastosowano ważne innowacje w zakresie wyposażenia zewnętrznego i wnętrza. Z dużym uznaniem w oczach fachowców spotkało się nadzwyczajne technologiczne osiągnięcie naszych konstruktorów: silniki, spełniające teraz wymogi unijnej normy Euro VI, udało się doskonale zmieścić w bardzo kompaktowym podwoziu Unimoga. Oprócz nowych silników BlueEfficiency Power, dzięki którym Unimog stał się jeszcze przyjaźniejszy dla środowiska i oszczędniejszy nawet o 3 procent, znacząco ulepszono stanowisko pracy kierowcy, wydajność użytkową pojazdu oraz jego ekonomiczność w całym okresie eksploatacji. Do większej efektywności Unimoga przyczyniają się również nowe układy hydrauliczne – ponownie zwiększono ich wydajność i efektywność. Na uwagę zasługuje światowa premiera podwójnego napędu jezdnego EasyDrive, który umożliwia przełączanie z napędu hydrostatycznego na mechaniczną skrzynię biegów w trakcie jazdy. Wprowadzono nowy, intuicyjny układ elementów obsługowych, który pod licznymi względami zwiększa wygodę kierowcy. Nośniki narzędzi Unimog oferowane są obecnie w ośmiu typach: nowe kompaktowe modele wejściowe U 216 i U 218, będące następcami U 20, a także modele U 318, U 423, U 427, U 430, U 527 i U 530.

Nieprzeciętna konstrukcja w nowej odsłonie
Odnosząca sukcesy zasada konstrukcyjna Unimoga opiera się na jego kompaktowości i zwrotności, przy czym obecnie zalety te wzniesiono na jeszcze wyższy poziom. Zaprojektowane do pracy z osprzętem, nowe Unimogi kontynuują ogólne założenia konstrukcyjne – stanowią kompleksowe rozwiązanie motoryzacyjne cechujące się wręcz legendarną wielozadaniowością i uniwersalnością. Bazę stanowi tu zaawansowany układ jezdny ze stałym napędem na wszystkie koła, o dużym prześwicie uzyskanym dzięki osiom portalowym, służący dużym komfortem jazdy, z możliwością znacznego wykrzyżowania osi i posiadający blokady mechanizmów różnicowych w obu osiach. Uzupełnieniem systemu są cztery przestrzenie do montażu osprzętu i zabudowy, przy czym poszczególne urządzenia mogą być napędzane hydraulicznie, mechanicznie lub elektrycznie. Zwrotność na poziomie samochodu osobowego (średnica zawracania już od 12,60 m) oraz krótki rozstaw osi wynoszący od 2800 mm – dzięki takim właściwościom Unimog doskonale manewruje nawet w bardzo ciasnych miejscach. Kompaktowy i zwrotny Unimog cechuje się także wielką uniwersalnością w eksploatacji. Jego trwałość i solidność przyniosły mu sławę i niezrównaną pozycję samotnego lidera wśród pojazdów użytkowych. Unimog, profesjonalny nośnik narzędzi skonstruowany ponad 60 lat temu i od tamtej pory poddawany wielokrotnym udoskonaleniom, jest zadomowiony wszędzie.

Międzynarodowe partnerstwo – wyjątkowe walory systemu i nośnika narzędzi
Obecnie Unimog ma dla swoich użytkowników na całym świecie odpowiednie napędy i specjalistyczne urządzenia robocze, umożliwiające ponad 1000 zastosowań. Ściśle współpracując z wyspecjalizowanymi producentami zabudów i osprzętu stworzono pojazd o niezwykłej konstrukcji, przeznaczony dla klientów o najrozmaitszych profilach zastosowań, w przeróżnych branżach. Unimog posiada mianowicie cztery przestrzenie do montażu osprzętu i zabudowy – z przodu na znormalizowanej płycie czołowej, z tyłu, między osiami oraz na skrzyni ładunkowej lub na ramie. Urządzenia elektryczne można podłączać do czterech ustandaryzowanych gniazd, umiejscowionych w kabinie oraz na zewnątrz. Istotną nowością w zakresie eksploatacji osprzętu jest obciążalność okuć montażowych z tyłu pojazdu zwiększona o 2,5 t. Ustandaryzowane złącza pozwalają stosować kombinacje kilku urządzeń jednocześnie – ich obsługę bardzo ułatwia nowy, obecnie wyjmowalny joystick wielofunkcyjny. Krótko mówiąc Unimog, specjalnie zaprojektowany jako profesjonalny nośnik narzędzi, odznacza się niezwykłą wielofunkcyjnością i może być eksploatowany przez cały rok.


 

Katagoria: Sprawy przewoźnicze
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 6 lat temu.