Select Page


Michelin: Najwięcej aut z prawidłowym ciśnieniem na Podlasiu – najmniej na Lubelszczyźnie


 

Ciśnienie pod Kontrolą – więcej kierowców dba o ciśnienie w oponach

Ponad 5,3 tys. samochodów skontrolowanych podczas ogólnopolskiej akcji Michelin „Ciśnienie pod Kontrolą”.
Z badań przeprowadzonych podczas akcji wynika, że 38,89 proc. samochodów miało prawidłowe ciśnienie w oponach. W ubiegłym roku było ich 35,11 proc.
Liczba kierowców jeżdżących na oponach o prawidłowym ciśnieniu wrosła od ubiegłego roku o 3,78 proc.
Najlepsze wyniki pomiarów odnotowano w woj. podlaskim (78,30 proc. z prawidłowym ciśnieniem), najgorsze – w woj. lubelskim (25,78 proc. z prawidłowym ciśnieniem).
Pomiary głębokości bieżnika wskazują, że polscy kierowcy dbają o swoje opony.

W czasie zakończonej właśnie ogólnopolskiej akcji Michelin „Ciśnienie pod Kontrolą” przebadano ponad 5,3 tys. samochodów. W dniach od 22 do 26 października 2012 r. w 48 serwisach sieci Euromaster przeprowadzono bezpłatne pomiary ciśnienia w oponach oraz kontrolę stanu bieżnika. Z badań przeprowadzonych podczas akcji wynika, że 38,89 proc. pojazdów miało prawidłowe ciśnienie w oponach, podczas gdy w ubiegłym roku było ich 35,11 proc. Najbardziej świadomi znaczenia prawidłowego ciśnienia okazali się kierowcy z Podlasia, a najgorsze wyniki uzyskano w woj. lubelskim – 74,22 proc. z nieprawidłowym ciśnieniem.

Akcja Michelin „Ciśnienie pod Kontrolą”, która w Polsce organizowana jest od 8 lat, ma podnosić świadomość kierowców dotyczącą prawidłowego ciśnienia w oponach. Tegoroczna edycja przeprowadzona we współpracy z siecią serwisów Euromaster odbyła się w dniach 22-26 października 2012 roku. Wszyscy kierowcy uczestniczący w akcji otrzymali informacje na temat wpływu prawidłowego ciśnienia w oponach aut na bezpieczeństwo oraz ekonomię i ekologię jazdy, a także mogli bezpłatnie sprawdzić zarówno poziom ciśnienia, jak i głębokość bieżnika. Zebrane w ten sposób pomiary posłużyły do opracowania mapy poziomu ciśnienia w oponach polskich samochodów.

Tegoroczne wyniki uzyskane w poszczególnych województwach były zróżnicowane. Najlepszy rezultat został odnotowany na Podlasiu – 78,30 proc. przebadanych aut miało prawidłowe ciśnienie w oponach. Kolejne miejsca zajęły następujące województwa: pomorskie (60,44 proc.), warmińsko-mazurskie (51,61 proc.), łódzkie (48,28 proc.). Najgorzej wypadły natomiast województwa lubelskie (jedynie 25,78 proc. aut z prawidłowym ciśnieniem), mazowieckie (30,24 proc.) oraz dolnośląskie i kujawsko-pomorskie (oba po 30,66 proc.).

5,62 proc. wszystkich przebadanych samochodów miało ciśnienie o ponad 1 bara niższe niż zalecane przez producenta, a 22,99 proc. między 0,5 a 0,9 bara niższe. Oznacza to, że w 28,61 proc. samochodów odnotowano niebezpieczne lub bardzo niebezpieczne ciśnienie w oponach stanowiące poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa jazdy. Według pomiarów dokonanych podczas tegorocznej akcji „Ciśnienie pod Kontrolą” 38,89 proc. kierowców dba o prawidłowe napompowanie opon swoich aut.

Wyniki pomiarów akcji „Ciśnienie pod Kontrolą” w 2012 r.

Eksperci Michelin podkreślają, że ciśnienie w oponach należy sprawdzać regularnie raz w miesiącu oraz przed każdą dalszą podróżą Kontrola ciśnienia powinna odbywać się „na zimno” – najwcześniej godzinę po zatrzymaniu samochodu lub po przejechaniu do 3 kilometrów przy niewielkiej szybkości. Stopień napompowania opon powinien być zgodny zarówno z zaleceniami producenta samochodu, jak i przystosowany do aktualnego obciążenia pojazdu.

Jak pokazują badania Michelin, utrzymywanie właściwego ciśnienia wpływa na:
– bezpieczeństwo jazdy, zapewniając większą przyczepność i krótszą drogę hamowania;
– trwałość opony poprzez wydłużenie czasu jej użytkowania o jeden sezon;
– ekonomię i ekologię jazdy – prawidłowo napompowana opona zmniejsza zużycie paliwa o ok. 0,3 l na 100 km.

– Od 2005 roku, kiedy Michelin rozpoczął prowadzenie akcji „Ciśnienie pod Kontrolą” w Polsce, świadomość dotycząca ciśnienia w oponach wzrosła wśród kierowców o około 20 proc. – mówi Iwona Jabłonowska, koordynator akcji z Michelin Polska. – Tegoroczne wyniki pokazują jednak, że nadal wiele osób jeździ na nieprawidłowo napompowanych oponach. Zatem przed nami jest jeszcze wiele do zrobienia.

– Sieć serwisów Euromaster po raz kolejny przyłączyła się do inicjatywy Michelin „Ciśnienie pod Kontrolą”, ponieważ zależy nam, aby sprawdzanie stanu opon stało się regularnym nawykiem kierowców – mówi Krzysztof Sas, prezes Euromaster Polska Sp. z o.o., głównego partnera tegorocznej edycji akcji. – Kondycja ogumienia to jeden z istotnych czynników wpływających na bezpieczeństwo na drodze, dlatego właśnie nasi eksperci przy każdej wizycie w serwisie sprawdzają zarówno poziom ciśnienia, jak i głębokość bieżnika. Takie pomiary dokonywane są w ramach weryfikacji 11 punktów bezpieczeństwa pojazdu sieci Euromaster – uzupełnia Krzysztof Sas.

Organizatorem tegorocznej akcji „Ciśnienie pod Kontrolą” jest Michelin, zaś partnerem – sieć serwisów Euromaster. Patronem akcji został Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Olsztynie.

Więcej informacji…


 

Katagoria: Sprawy przewoźnicze
Słowa kluczowe: ,
Opublikowano 7 lat temu.